HDP, Metin Göktepe'yi andı

Katledilişinin yıl dönümünde Metin Göktepe'yi anan HDP, "Gazetecilikte ve hakikatte ısrar eden bütün özgür basın emekçilerini selamlıyoruz" dedi.

HDP Basın Yayın ve Propaganda Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, katledilen Gazeteci Metin Göktepe'nin ölüm yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

"Haber takibi sırasında İstanbul Ümraniye’de polisler tarafından gözaltına alınarak katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe’yi katledilişinin 26’ncı yılında saygı ve minnetle anıyoruz" diyen Temel, şunları kaydetti:

'AKP ÖNCEKİ DÖNEMLERE RAHMET OKUTUYOR!'

"Metin ve bu topraklarda katledilen yüzlerce gazeteci şahsında aslında hakikat, özgür basın ilkeleri ve gazetecilik katledilmek istendi. Hakikate düşmanlık besleyerek ve yalanlara dayalı bir dünya kurarak varlığını sürdürmeye çalışan bütün iktidarlar, her zaman ve ilk olarak gerçek gazetecileri hedef aldı. Maalesef Metin’in katledilmesi ne ilkti ne de son oldu.
Türkiye’de gazeteciler dün de susturulmaya ve iktidar politikalarının aparatı haline getirilmeye çalışıyordu bugün de. Ancak özgür basına ve gazetecilik ilkelerine bağlı olan gazetecilere yönelik saldırılar konusunda AKP, kendisinden önceki bütün yönetimlere rahmet okutuyor! Türkiye basına yönelik saldırılarda tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşıyor. Bir taraftan mesleğinin hakkını vermeye çalışan gazeteciler katlediliyor, tutuklanıyor, tehditler ve davalarla yıldırılmaya çalışılıyor; diğer taraftan ortalığa gazeteci kılığında tetikçiler salınıyor. Tek gayeleri iktidarın yolsuzluklarını ve suçlarını temize çıkarmak, meşrulaştırmak olan yandaş gazeteciler, adeta bir SADAT birimi gibi muhalefete saldırıyor.  
Bütün bu saldırılara rağmen Türkiye’deki özgür basın geleneği ve bu geleneğin mirasçısı olan gazeteciler, Metin gibi, Apê Musa gibi gerçekleri halka ulaştırmaktan geri durmuyor, bunun için her türlü bedeli göze alarak kalemlerini özgürlük ve insanlık için kullanmaya devam ediyor."
Temel, açıklamasının sonunda şu mesajları verdi:
"Metin Göktepe, Gurbetelli Ersöz, Hrant Dink ve Apê Musa başta olmak üzere gerçekleri halka ulaştırmak için yaşamını feda eden özgür basın şehitlerini bir kez daha anıyor, onların bıraktığı mirası devralarak gazetecilikte ve hakikatte ısrar eden bütün özgür basın emekçilerini selamlıyoruz."