HDP MYK: Siyasi soykırım sonuç vermeyecek!

Siyasi soykırım operasyonlarına tepki gösteren HDP MYK, "Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kazanacağız" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Gece yarısı Halkların Demokratik Kongresi’ne (HDK) yapılan siyasi soykırım operasyonu kapsamında İstanbul’un 15 ilçesinde 28 eve baskın düzenlendi. Aralarında parti çalışanlarımız, PM üyelerimiz, HDK yöneticileri, gazeteciler ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği üyelerinin bulunduğu çok sayıda kişi korsan bir şekilde gözaltına alındı. Gece saatlerinde HDK binasında kimse yokken binanın kapısını kırılarak sabaha kadar içeride arama yapıldı. Yasadışı polis aramasında, HDK binasında bulunan bütün dijital materyallere, bazı kitap ve pankartlara el konuldu" denildi.

'FAŞİST AKP HUKUKU KATLEDİYOR'

"Bu operasyon siyasi soykırım ve intikam operasyonlarının bir parçası ve devamıdır" vurgusunda bulunulan açıklamada, "Gözaltına alınanların çoğunun kadın olması, iktidarın kadın mücadelesinden duyduğu korkunun göstergesidir. Daha dün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında, tüm engellemelere rağmen alanlara ve sokaklara çıkarak eşitlik ve özgürlük taleplerini haykıran   binlerce kadın içinde gözaltına alınan kadın yoldaşlarımız da  vardı" diye kaydedildi.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

"İki gün önce Diyarbakır’da, bugün İstanbul’da yapılan operasyonlar sadece partimizi, birlikte mücadele yürüttüğümüz demokratik kesimleri değil aynı zamanda hukuku, adaleti, demokrasiyi hedef almaktadır. Bu operasyonlar iktidarın son günlerde dolaşıma soktuğu 'reform”' söylemlerinin neye denk düştüğünün göstergesidir. AKP-MHP faşizminin bu uygulamaları hukukun katledilmesidir, gece yarısı muhaliflere yapılan operasyonlardır, faşizme zirve yaptırmaktır, korkularının tetiklediği saldırganlıktır. Biz bu siyasi kırım operasyonlarını  geçmişte KCK operasyonlarından, yakın dönemde kayyım darbesinden gayet iyi biliyoruz.

'BİZ KAZANACAĞIZ'

Son 5 yıldır muhalefete ve partimize yönelik kesintisiz tasfiye saldırıları organize eden iktidar, dün olduğu gibi bugün de başarılı olamayacak. HDK, HDP, bileşenlerimiz ve tüm demokratik mücadele yürüten güçler her zamankinden daha güçlü ve dinamik bir şekilde yoluna devam etmektedir. Biz halkımızdan, haklılığımızdan aldığımız güçle geleceğe yürüyoruz ve hiç kimse bizi bu yoldan alıkoyamayacak. Bize her gün saldıran operasyon üzerine operasyon düzenleyen iktidar ise tarihin en güçsüz dönemini yaşıyor. Dağıldıkça saldırganlaşan, saldırdıkça dağılan bir iktidar gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Bu açık hukuksuzluğu, faşizme zirve yaptıran bu saldırıları en sert biçimde kınıyor, gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kazanacağız."