HDP Türk devletini Çorum katliamı ile yüzleşmeye çağırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 42 yıl önce Çorum’da gerçekleşen katliamda hayatını kaybedenleri anarak, Türk devletini katliamlarla yüzleşmeye çağırdı.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları yaptığı yazılı açıklamada, “42 yıl önce Çorum’da başlayan olaylarda onlarca Alevi yurttaşımız hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı, ev ve işyerleri tahrip edildi/mal ve mülkleri yağmalandı. Hayatta kalanların bir kısmı şehri terk etmek zorunda kaldı” diye hatırlattı.

Hatimoğulları, “Devletin içinde örgütlenen karanlık odaklar 1978'de Maraş'ta olduğu gibi, 1980 yılında Çorum’da Alevi yurttaşları hedef aldı. 29 Mayıs’ta başlayıp, 3 Temmuz’a kadar süren Çorum olayları, bu yönüyle, Türkiye tarihinin kara sayfalarından biri olarak anımsanmaktadır” diye ekledi.

Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta insanlığa karşı işlenen suçlarda haytını kaybedenleri anan Hatimoğulları,  “Biliyoruz ki, bu katliamlarla ve anlayışla yüzleşme gerçekleşmedikçe, yüzyıllar geçse de açılmış olan yaralar kapanmayacak; yakınlarını kaybeden insanlara, tüm vicdanlı halkın acılarına ve yaslarına içten saygı duyulmayacaktır. O nedenle bir kez daha katliamlarla ilgili dosyaların açılarak tarihle gerçek bir yüzleşme yapılması ve adaletin sağlanması yönünde samimi girişimlerde bulunulması gerekliliğini hatırlatıyoruz” dedi.

Hatimoğulları, Çorum’da “derin ve karanlık eller tarafından organize edilmiş olan bu katliamı” lanetleyerek, “Acıların dindiği, farlılıklarımızla barış ve huzur içinde yaşayabildiğimiz bir toplumu inşa edene dek mücadelemiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.