HPG: İşgalci TC ordusu savaş suçları işlemeye devam ediyor

HPG Basın İrtibat Merkezi, işgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar, kimyasal gaz ve patlayıcı yüklü dronlarla saldırarak savaş suçları işlemeye devam ettiğini belirterek gerilla eylemlerinin ve Türk ordusunun saldırılarının ayrıntılarını paylaştı.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Kurdistan Özgürlük Gerillaları’nın 2-3 Aralık tarihleri arasında Girê Amediyê Direniş Alanı’nda gerçekleştirdiği eylemlere ve işgalci Türk ordusunun 1-4 Aralık tarihleri arasında Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarına ilişkin şu ayrıntıları paylaştı:

 Şehîd Delîl Batı Zap bölgesi

* 2 Aralık saat 14:00’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalciler orta otomatik silahlar ile hedeflenerek vuruldu ve 1 mevzi darbelendi.  

* 3 Aralık saat 14:10’da Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki işgalcilere ağır silahlar ile müdahale edildi.

İşgalci TC ordusunun yasaklı patlayıcılar, kimyasal gaz ve patlayıcı yüklü dronlar ile gerçekleştirdiği saldırılar

* 1, 2 ve 3 Aralık’ta Metîna bölgesinin Girê Çarçel Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 5 kez patlayıcı yüklü dron, 1 kez kimyasal gaz ve 2 kez de yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

* 3 Aralık’ta Metîna bölgesinin Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 2 kez kimyasal gaz ve 2 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

* 4 Aralık’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 1 kez yasaklı patlayıcılar ile bombalandı.

* 3 ve 4 Aralık’ta Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki savaş mevzileri 18 kez patlayıcı yüklü dronlar ile bombalandı.

* 3 Aralık’ta Zap bölgesindeki Şehîd Diyar savaş mevzisi 1 kez patlayıcı yüklü dron ile bombalandı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar

*1, 2, 3 Aralık’ta Garê bölgesinin Deşta Kafya alanı 2 kez, Xakurkê bölgesinin Xinêra Jor, Ava Lolanê, Goşînê alanı 5 kez, Metîna bölgesinin Gundê Dergelê alanı 2 kez olmak üzere; toplam 9 kez savaş uçakları ile bombalandı.

* 2, 3 ve 4 Aralık’ta Zap ve Xakurkê bölgeleri saldırı helikopterleri ile bombalandı.

* Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgeleri toplarla bombalandı.