Kadıköy'deki polis işkencesi protesto edildi

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç’ta katleden zihniyet ile Kadıköy’de işkence yapan zihniyetin aynı olduğunu ifade etti.

Suruç Aileleri İnisiyatifi, dün Suruç’ta katledilenlerin 6. yıl dönümü nedeniyle Kadıköy Süreyya Operası önüne yürümek isteyen gençlere yönelik polis saldırısını protesto etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısına Suruç gazileri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, İHD Yönetim Kurulu Üyesi Kıvanç Sert, Gençlik Örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.

'POLİS KATLİAMA KARŞI BULUŞANLARA İŞKENCE YAPTI'

Katliamı lanetlemek için yaptıkları eylemlerde polisin işkencesiyle karşı karşıya kaldıkları söyleyen, Suruç’ta katledilen Uğur Özkan’ın abisi Süleyman Özkan, “Dün gözaltı aracına gaz bombası atıldı ve burada gençleri boğmaya çalıştılar. Bazı arkadaşlarımızı merdivenden aşağıya attılar. Her sene yaşadığımız bir durumdu bu ama bu sene farklı vahşi geldiler” dedi. “Biz barış dedikçe saldırıyorlar” diyen Özkan, sadece Suruç ailesi için değil, adaletsizlikle karşı karşıya kalan herkes için arayışlarına devam edeceklerine söyledi.

 'DÜŞMAN HUKUKU İLE SALDIRDILAR'

Suruç’ta katledilen Hatice Ezgi Sadet’in ablası Özge Sadet de polisin gençlere kin ve nefretle saldırdığını söyledi. Sadet, “Dün gördük ki bire ir düşman hukuku söz konusu. Demokratik mücadeleye karşı bir duruş var. İşkenceleri artık meydanlarda yapmaya başladılar. Gençlik toplumun dinamik gücüdür. Gençlerimizle devamlı beraberiz bu toplumun aynasıdır. Biz onlarla gurur duyuyoruz. Gençlere ablukada saldırmak sadece bir acizliktir” ifadelerinde bulundu.

 
Katliamla dün yaşanan saldırının aynı zihniyetin ürünü olduğuna işaret eden Vatan Budak’ın babası Murat Budak ise, “Biz mücadelemizi yükselttiğimiz sürece bunlar geri adım atacaklar. Türkiye ve Kürdistan’daki adaletsizler için hak arıyoruz. Gençlik devamlı ayakta olacak” diye belirtti.


Suruç'ya yaralanan Yasin Can, katliamı unutmadıklarını, affetmeyeceklerini ve hesabını soracaklarını kaydetti. Can, “Belki sistem onlardan yana ama adil bir yargılanmanın olacağı günler de gelecek” dedi.