Kobanê Davası'nın duruşması ertelendi

Kobanê Davası’nda yargılanan siyasetçiler ve avukatları, duruşmaya katılmadı. Duruşma ertelendi.

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te yaşanan protestolar gerekçesiyle 21’i rehin 108 isim hakkında açılan Kobanê Davası’nın 6. duruşması 2. gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başladı.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmayı HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Abdullah Koç ve Hüseyin Kaçmaz ile Ankara il yöneticileri takip etti. Dava avukatları, dün görülen oturumda mahkeme başkanının değişmesiyle birlikte duruşma periyotlarının yeniden düzenlenmesi ve davanın 2 ay sonraya ertelenmesi taleplerinin mahkeme başkanı tarafından karara bağlanmaması nedeniyle duruşmaya katılmadı.

Avukatlar, talebin karara bağlanmaması sonucunda Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) suç duyurusunda bulunacaklarını ve HSK’den yanıt gelene kadar duruşmalara katılmayacaklarını belirtmişti. Dava avukatlarından Maviş Aydın ve Kenan Maçoğlu ise avukatların mazeretlerini bildirmek üzere duruşma salonunda bulundu.

Kürt-Pen üyesi Nezir Çakan duruşma salonunda hazır bulunurken, HDP Radyo Televizyon Kurulu (RTÜK) Üyesi Ali Ürküt da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı. Diğer tutuklu siyasetçiler ise mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada mahkeme başkanı, avukat ve yargılanan siyasetçilerin mazeret dilekçelerini ve duruşmaya en az 2 ay ara verilerek duruşmanın 1 hafta görülmesi yönündeki taleplerini okuyarak dosyaya ekledi. Duruşma savcısı, mazeretlerin reddine karar verilmesini talep etti.

'İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ'

Savcının mütalaasına cevap veren Avukat Kenan Maçoğlu, duruşma periyotlarının bu şekilde olmasının hem kendileri hem de tutsak siyasetçiler için işkenceye dönüştüğünü söyledi. Maçoğlu, duruşmaya katılmayacaklarını belirterek “Biz de katılmayacaktık ancak müvekkillerimizin zorla getirilip getirilmediğini bilemediğimiz için duruşmaya katıldık. Mazeretlerimizin kabul edilerek duruşma periyotlarının en az 2 ay olacak şekilde düzenlenmesini talep ediyoruz” dedi.
 
Avukat Maviş Aydın ise belirtilen taleplere katıldığını ifade etti.

Mazeretleri ve avukatların duruşmaların daha uzun aralıklarla verilen aralardan sonra yapılması yönündeki talepleri reddeden mahkeme heyeti, “Öğleden sonraki oturumda ilgili sanıkların duruşma salonunda ve SEGBİS odalarında hazır edilmeleri için bulundukları İnfaz Kurumlarına müzekkere yazılmasına, mazeretlerinin reddine, yazılacak müzekkerede SEGBİS yoluyla ya da duruşma salonuna çıkmak istemeyen sanıkların tutanakla tespit edilerek tutanağın mahkemeye gönderilmesinin istenilmesine” karar verdi.

Mahkeme heyetinin ara kararı ise şöyle: “Tutuklu ve hükümlü sanıklar yönünden bulundukları infaz kurumuna müzekkere yazılarak, sanıkların hard disklerini sanıklar ile birlikte incelenmesi, açılmayan evrak olup olmadığının tespit edilmesi, hangi evraklara ulaşamadıklarının sanıklardan sorulması, açılamayan evrak varsa neden açılamadığının tespit edilmesi, açılamayan evrakların bilgisayarda yüklü olmayan programdan kaynaklı sıkıntıdan dolayı mı açılamadığı hususunda teknik personelle birlikte inceleme yapılarak mahkememize bilgi verilmesinin istenilmesine, tutuklu ve hükümlü sanıklardan Sebahat Tuncel ve Sibel Akdeniz dışındaki sanıklarla ilgili olarak bulundukları infaz kurumlarına müzekkere yazılarak sanıklara haftada kaç gün, kaç saat bilgisayarla çalışma imkanı sağlandığı, sanıkların bu sürelerde kendi iradeleriyle bu imkandan faydalanıp faydalanmadığı hususlarının araştırılarak mahkememize bilgi verilmesinin istenmesine, öğlen arasında sunulan mazeret dilekçelerinin ve mazeretlerin kabul edilmemesine ilişkin itiraz dilekçelerinin benzer mahiyette olduğu anlaşıldığından ayrı ayrı redlerine, mazeretlerinin kabul edilmemesine, sanık Ahmet Türk yününden talimat mahkemesine müzekkere yazılarak 11.11.2021 gününün oturumunda sorgusu alınmak üzere hazır edilmesinin istenmesine, sanık Gülfer Akkaya, 11.11.2021 günü oturumda hazır olması halinde savunmasının alınmasına, diğer taleplerin bilahare değerlendirilmesine...”

Duruşma 11 Kasım’da devam edecek.