Kod 29’la işçilerin tüm kazanılmış hakları gasp ediliyor!

Salgın döneminde emekçilerin kazanılmış haklarına dönük saldırıların arttığını dile getiren HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Kod 29’la birlikte işçilerin tüm kazanılmış haklarının gasp edildiğine dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, işçilerin yaşadığı hak gasplarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

İstanbul İl Örgütü'nde düzenlenen toplantıya, HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu da katıldı. 

Açıklamayı yapan Köse, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işçi ve emekçilerin salgından en fazla etkilenen kesimlerin başında geldiğini söyledi. Salgın döneminde işsizlik ve yoksulluğun alabildiğine arttığının altını çizen Köse, “Geçim zorluğu tüm araştırmalarda en öncelikli sorun olmaya devam ederken, geçinemeyenlerin oranı giderek artmaktadır” diye konuştu.  

Salgına karşı iktidarın aldığı önlemlerin göstermelik olduğunu vurgulayan Köse, işçi ve emekçiler için hiçbir önlemin alınmadığını, buna karşı çıkan emekçileri ise işsizlik ve açlıkla tehdit ettiğini dile getirdi.

YASAK ANLAMSIZLAŞTI

16 Nisan 2020’de İş Kanunu’nun geçici 10'uncu maddesiyle istihdam güvencesi sağlamak amacıyla işten çıkarmalara resmi olarak yasak getirildiğini belirten Köse, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Pandemi sürecinde başka gerekçeyle işten çıkarmanın mümkün olmadığını gören patronlar işten çıkarma yasağını anlamsız hale getiren bu istisnayı yaygın biçimde uygulamaya başladılar. Bu yasayla birlikte işçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etmesi veya davranışlarda bulunması, işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnatlarda bulunması gibi maddeler getirildi. Patronlar bu maddeleri gerekçe göstererek, herhangi bir ispat yükümlülüğü altına girmeden işçiyi işten atabilmektedir. Üstelik işten çıkarmada hangi davranış nedeniyle işten çıkardığını da belirtmek durumunda değildir.” 

YAPTIRIM YOK

Salgın sürecinde işverenler işten çıkarma yasağını delmek için Kod 29'u kullandığını belirten Köse, “Bu uygulama emekçilerin büyük mağduriyetler yaşamasına yol açmaktadır. İşverenin haksız yere KOD 29’u kullanması halinde ise herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır. Kod 29, işverenlerin emekçilere yönelik kullandığı hukuk ve gerçek dışı bir silaha dönüşmüştür. Bu kapsamda HDP olarak Kod 29 başta olmak üzere emekçilere yönelen her tehdit ve haksızlığa karşı çıkacağız. Hakları için mücadele eden işçi ve emekçilerin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Açıklamanın ardından kısa bir konuşma yapan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, salgın sürecinde işsizler ordusuna yenilerinin eklendiğini ifade etti. Kod 29’la işçilerin tüm haklarının gasp edilmek istendiğini dile getiren Gülüm, iktidara çağrı yaparak bu yasanın bir an önce geri çekilmesini istedi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

HDP Milletvekili Musa Piroğlu ise işçi sınıfının tüm kazanılmış haklarının ciddi saldırı altında olduğunu söyledi. İşsizliğin çok büyüdüğünü dile getiren Piroğlu, “İktidar işçileri patronların iki dudağı arasında sıkıştırmış durumda. Salgın süreci patronlar için fırsata çevrildi. İşçilerin büyük kısmı kölece yaşam koşullarında çalışmakta. İktidarın çıkardığı tüm yasalar patronlar için çıkarıldı. Bu saldırılara karşı emekçilerin tek silahı dayanışmadır” şeklinde konuştu.