Konya'da ırkçı saldırı: Bir Kürt katledildi

Konya'nın Meram ilçesinde, 60 kişilik ırkçı grup Kürt aileye saldırdı. Saldırıda Hakim Dal katledildi.

Mezopotamya Ajansı (MA)'nın haberine göre, Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Amedli aileye ırkçı saldırı gerçekleşti. En az 60 kişi olan ırkçılar, Kürt aileye silahla saldırdı. Saldırıda aile fertlerinden Hakim Dal (43) katledildi. Karahüyük’te yaşayan ırkçıların daha önce de aileyi defalarca tehdit ettiği öğrenildi.

'KÜRT OLDUĞUMUZ İÇİN SALDIRDILAR'

Saldırıda katledilen Hakim Dal'ın kardeşi Hamdi Dal, Kürt olduklarından kaynaklı saldırının gerçekleştiğini ifade etti. Dal, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’ten en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi” dedi.

'MUHTAR OLAYIN AZMETTİRİCİSİ'

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkat çekerek, “Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok” şeklinde konuştu.
Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi'nde yaşayan bir Kürt aileye de 12 Temmuz’da aynı mahallede yaşayan ırkçı grup saldırmıştı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren ırkçı grup, 4’ü kadın olan 7 kişilik aileyi ağır yaralamıştı.