MSGSÜ öğrencileri Boğaziçi direnişini selamladı

MSGSÜ öğrencileri, Boğaziçi öğrencilerinin direnişini selamladı, dayanışma çağrısı yaptı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan AKP’li kayyum rektör Melih Bulu’ya dönük protestolara destek vermek amacıyla Fındıklı Kampüsü önünde basın açıklaması yaptı. Özerk üniversite talebine vurgu yapılan açıklamada "Üniversitelerde kayyum rektör istemiyoruz" pankartı açılırken, "Üniversiteyi, bilimi ve sanatı biz özgürleştireceğiz", "Handan seni unuttuk mu sandın" ve "Dayanışma gücümüzdür" dövizleri taşındı. Açıklamada sık sık "Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek", "Kayyum rektör istemiyoruz" sloganları atıldı.
'KİRLİ SAYFALARA EKLENECEKLER'
İstanbul Üniversitesi öğrencisi Ferhat Ergen, iktidarın kirli politikalarının tarihin kirli sayfalarında yer alacağını vurgularken, "Bugün de Verşan Kök ve Melih Bulu'yu tarihin kirli sayfalarına ekleyeceğiz. İsimlerinden önce rektör olamadıkları için hatırlanacaklar" diye konuştu.
MSGSÜ öğrencisi Şeyma Çopur, Cumhurbaşkanlığı kararıyla içlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nin de bulunduğu 5 üniversiteye kayyum atanmasını kınadı. Çopur, özgür düşüncenin üretildiği mekanlar olan üniversitelerde özerk niteliğinin ortadan kaldırılmak istenmesine dikkat çekerek, şöyle dedi:
"Bu uygulama üniversiteler ve bileşenleri için kabul edilemez. Kayyum rektör atamalarının da gösterdiği gibi siyasal iktidar üniversiteleri kendi siyasi etki alanındaki kurumlara dönüştürmeye çabalamaktadır. Ancak AKP ve sermaye çevresine yakınlığıyla bilinen Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına duyulan tepki Boğaziçi kamuoyunun çok ötesine geçmiştir."

'ÜNİVERSİTELERİ TESLİM ETMEYECEĞİZ'

AKP’nin üniversitelere karşı saldırılarının Boğaziçi ile başlamadığına işaret eden Çopur, kayyum rektörleri üniversitelerde istemediklerini söyledi. Çopur, iktidar aklının eğitim kurumlarında hüküm kurmaya çalıştığına da değinirken, şunları söyledi:
"Atandığı ilk haftadan öğrencilerin dayanışma ile kurduğu çay kazanını kaldırtıp, afiş asmak isteyen öğrencilerin üzerine özel güvenlik salmaktan, kulüplere bütçe ayırmamak bir yana dursun kulüplerin odalarını basılıp kapısına kilit vurulmasından, MSGSÜ Sinema-TV Merkezi’ne bir gece kendilerini atamalarından tanıyoruz. O nedenle sanmasınlar ki akademiyi ne 'Üniversiteler fuhuş yuvasıdır' diyenlere ne de 'Herkesin üniversite okumasına gerek yok' diyenlere teslim etmiyoruz."

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Kayyum rektörlerle AKP'nin üniversitelerde baskı rejimi kurmaya çalıştığını belirten Çopur, "Saldırıyı yapanların, hareketlerini meşrulaştırmak için üniversite öğrencilerini terörist olmakla suçlamaları yetmiyormuş gibi, gözaltına alınan arkadaşlarımızın çıplak aramalara, tacize, tecavüz tehditlerine maruz kaldıklarını da biliyoruz. İşkence insanlık suçudur. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri olarak da dayanışmamızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.
Çopur, tüm öğrencileri de dayanışmaya davet etti.

ÖĞRENCİLERİN TALEPLERİ

Öğrenciler, yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
"* Bütün atanmış rektörlerin derhal istifa etmesini,
* Üniversitelerde özerk ve özgür düşünce ortamının sağlanmasını
* Polis şiddetine, hukuksuz gözaltılara, gözaltında taciz ve cinsel şiddete son verilmesini talep ediyoruz."