Nisan raporu: 48 gazeteci yargılandı

Gazeteciler Cemiyeti’nin raporuna göre, Nisan'da 48 gazeteci 485 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı.

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi projesinin desteğiyle “Haberin Bedeli” başlığıyla yürütülen gazeteci davalarını raporlama çalışmasının Nisan 2021 raporu açıklandı.

Gazeteci Hayri Demir tarafından hazırlanan rapora göre, Nisan ayı boyunca İstanbul, Van, Mardin, Batman, Kars, Adıyaman, Edirne, Ağrı ve Amed'de görülen 21 ayrı davada en az 49 gazeteci yargılandı.

Duruşması görülen 48 gazeteci 165 yıl 3 aydan 485 yıl 9 aya kadar hapis istemiyle yargılandı. Yine 1 gazeteci hakkında ise 50 bin TL tazminat talep edildi. Tutuklu yargılanan 5 gazeteci hakkında ise tahliye kararı verildi.

Rapora göre, davaların 10’u ağır ceza mahkemelerinde görüldü. Bu mahkemelerde, 18 gazetecinin duruşması görüldü. Ağır ceza mahkemelerinde yargılanan gazetecilerden 11’ine “örgüt üyesi olmak” 8’ine “örgüt propagandası yapmak” suçlaması yöneltildi. Ay içerisinde yargılanan üç gazeteci hakkındaki dava ise “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla görüldü.

 YENİ DAVA VE GÖZALTILAR

49 gazetecinin yargılandığı Nisan ayında 4 gazeteciye de Terörle Mücadele Kanunu kapsamında 17,5 yıldan 43 yıla kadar hapis istemiyle yeni davalar açıldı. Ankara, Amed ve İstanbul’da 10 gazeteci gözaltına alındı.