Parlasur’dan uluslararası çağrı

Mercosur Parlamentosu (Parlasur) Başkanı Oscar Alberto Laborde, Türk devletinin Maxmûr ve Şengal dahil son saldırılarını kınayarak, uluslararası toplum ve kurumları harekete geçmeye çağırdı.

Uluslararası hukukun, küresel barışı ve güvenliği tehdit eden devletlere öncelikle diplomatik ve iktisadi yaptırım, daha sonra gerekli görüldüğü taktirde askeri yaptırım uygulamayı gerektirdiğini hatırlatan Mercosur Parlamentosu Başkanı Oscar Alberto Laborde, Türk devletinin tüm bu ilkeleri çiğnediğinin altını çizerek, uluslararası toplumun bunu tolere etmemesi gerektiğini vurguladı.

Mercosur Parlamentosu (Parlasur) Başkanı Oscar Alberto Laborde, Türk devletinin 15 Haziran’da startını verdiği yeni işgal saldırısı dalgasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 1 Ocak’tan beri başkanlığı yürüten Arjantinli parlamenter Laborde, Türk devlet saldırganlığını kınadı. Kürtlerin, Asuri-Keldanilerin, Hristiyanların, Êzîdîlerin, Müslümanların ve tüm diğer etnik ve dini azınlıkların temel haklarının etkin ve saygın bir biçimde korunmasında ve Türk-Kürt çatışmasına barışçıl bir çözüm getirilmesinde ısrarcı olduğunu vurgulayan Laborde, Türk devletinin son saldırılarının 40 yıllık çözümsüzlüğü derinleştireceğini söyledi. Laborde, açıklamasında, 15 Haziran gecesi yapılan saldırıları şöyle detaylandırdı:

* 60’a yakın savaş uçağı, Maxmûr, Sincar, Kandil, Zap ve Xakurkê’de sivillerin de olduğu 81 yerleşkeyi bombaladı.

* BM’nin koruması altında olan Maxmûr Mülteci Kampı da bombalanan yerleşkelerden biridir. Mülteci kampında yaşayan 12 binden fazla insan, 90’lı yıllarda, Türkiye’den köyleri yakıldığı için buraya sığındı. Kamp, 1998’de BM tarafından kuruldu.

* Diğer bir bombalanan önemli şehir ise 2014’te DAİŞ tarafından saldırıya uğrayan Şengal’dır. Bu şehrin binlerce sakini bu terörist grup tarafından katledildi ve yaklaşık 5 bini kadının ise kaçırılarak seks kölesi olarak satıldı (çoğunluğu hâlâ kayıptır).

TÜRK DEVLETİ TÜM İLKELERİ ÇİĞNİYOR

Uluslararası hukukun, devletlerin diğer devletlerin iç işlerine müdahalesini ve güç kullanmasını yasakladığını hatırlatan Başkan Laborde, bu yasak gereği, küresel barışı ve güvenliği tehdit eden devletlere öncelikle diplomatik ve iktisadi; daha sonra gerekli görüldüğü taktirde askeri yaptırımlar da uygulanması gerektiğini vurguladı. “Türk devleti tüm bu ilkeleri çiğnemektedir” diyen Laborde, Birleşmiş Milletler, ABD, Irak Hükümeti, Federe Kürdistan Hükümeti ve Avrupa Birliği’nin derhal ateşkes tutumu almasını ve insan haklarına saygıyı korumasını istedi.

SOYKIRIM TEHLİKESİ VAR, TOLERE EDİLMEMELİ

Bölgede savaş ve insanlık suçlarının işlenme ihtimaline işaret eden Laborde, uluslararası toplumun bu suçlara karşı tolerans göstermemesi gerektiğini kaydetti. Kürdistan’da ve komşu bölgelerde Kürtler, Asuri-Keldaniler, Hristiyanlar, Êzîdîler, Müslümanlar ve diğer tüm etnik ve dini azınlıkların soykırım tehlikesi altında olduğuna dikkat çeken Mercosur Parlamentosu Başkanı Oscar Laborde, şunları ekledi: “Bu çağrıyı, uluslararası toplumun Kürdistan halkına karşı yapılan bu saldırılara karşı birleşmesi ve bu çatışmadan barışçıl bir biçimde çıkılması için yapıyorum. Yalnızca barış süreci çerçevesinde bir diyalog geliştirilebilir.”