Sakine Cansız Dersim’de anıldı: Kadınlara hesap vereceksiniz

Fransa’nın başkenti Paris’te dokuz yıl önce 9 Ocak’ta katledilen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız, Dersim’de mezarı başında anıldı.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Cansız’ı mezarı başında anmak için bir etkinlik düzenledi.

 

Dersim Belediyesi Asri Mezarlığı’nda gerçekleştirilen anma etkinliğine, HDP Sözcüsü Ebru Günay, milletvekilleri Feleknas Uca, Alican Önlü, TJA aktivistleri ve Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) yöneticileri katıldı.

Türk polisi mezarlığı ablukaya alarak anmayı engelledi. Bunun üzerine mezarlık önünde açıklama yapan grup, “Sakine’lerin Sêvê’lerin cesaret ve kararlılığıyla mücadeleye devam ediyoruz” yazılı pankart açtı.

HDP Sözcüsü Ebru Günay yaptığı açıklamada “Bu katliamda rolü olan devlet aklı, bizi engellemeye çalıştı. Mezarlığa gitmemiz engellendi. Bizler mezarlığa gidememiş olsak da mezar başından kadın katliamlarına ‘dur’ diyememiş olsak da hiçbir engelleme bizim kadın mücadelemizi asla engelleyemez” dedi.

Günay, “Bütün kadınlar dünyanın dört bir tarafında anmalar gerçekleştiriyor, kadın özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren Sakine Cansız’ı, Fidan Doğan’ı, Leyla Şaylemez’i anıyor ama biz Dersim’de mezarı başında, provokatör valiler tarafından engelleniyoruz” diye konuştu.

Günay şunları ekledi: “Buradan o provokatör valiye söylüyoruz, bizim kadın özgürlük mücadelemiz sizi elbet yerle bir edecektir. Sizi elbet o koltuğunuzdan düşürecektir. Elbet bütün kadın katliamlarında rol alan erkekler gibi, bütün kadın katliamlarının failleri gibi kadınlara hesap vereceksiniz. Kadın özgürlük mücadelesine, kadın hareketlerine, feminist hareketlere hesap vermek zorunda kalacaksınız.”

Dünyadaki bütün kadınların, Kürt kadınlarıyla omuz omuza mücadele etmeye devam ettiğini belirten Günay, “Kadınlar özgürleşirse, mücadele ederse, bu topraklarda cirit atan, bizi engellemeye çalışan kolluk kuvvetleri bizi engelleyemeyecektir. Kadın katliamlarının faillerini koruyamayacaktır. Cezasızlıkla sonuçlandıramayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Günay şöyle noktaladı:  “Buradan bir kez daha Sakine Cansız’ı, Leyla Şaylemez’i, Fidan Doğan’ı, Sevê Demir’i, Pakize Nayır’ı, Fatma Uyar’ı saygıyla ve minnetle anıyoruz. Onların bize miras bıraktığı kadın özgürlük mücadelesiyle durmadan, yılmadan, erkek devlet şiddetini yenene kadar, bütün erkek aklını değiştirene kadar, failler kadınlara hesap verinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizler ‘jin jiyan azadî’ diyen bir gelenekten geliyoruz. Bunu büyütmeye devam edeceğiz.”.

 

Açıklama ardından Cansız'ın mezarında mumlar yakıldı.