Silivri Cezaevi'nde halaya çekme cezası

Silivri Cezaevi'nde rehin tutulan Nur Muhammed Abay'a halay çektiği için disiplin cezası verildiği belirtildi.

Silivri 5 Nolu Cezaevi'nde 8 Ekim'de siyasi tutsakların kaldığı koğuşlara gardiyanlar tarafından baskın yapıldı. Gardiyanlar, baskınlar sonrası bazı tutsakları 3 Nolu Cezeavi'ne, bazılarını ise farklı koğuşlara gönderdi. Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MA-TUHAYDER), 25 Ekim'de yaptığı açıklamada, baskın sırasında gardiyanların tutsaklara hakaret ettiğini ve kişisel eşyalarına el koyduğunu vurguladı. Baskınlarda farklı bir koğuşa gönderilen  tutsaklardan birisi de Nur Muhammede Abay.

F1 koğuşundan C12 koğuşuna götürülen Abay'ın kardeşi Kader Abay, haftalık kapalı görüşte kendisine aktarılan hak ihlallerini anlattı. 

Abay, "Eşyaları dahi verilmeden üzerindeki tişörtle C12 koğuşuna götürülmüş. Doğru düzgün yemek verilmiyor. İçme suları yok, musluktan akan su da kirli" dedi.

Ağabeyinin götürüldüğü koğuşta sürekli baskı gördüğünü ve "ceza" ile tehdit edildiğini söyleyen Abay, halay çekmenin dahi ceza gerekçesi yapıldığını söyledi. Aba şöyle devam etti: "Halay çektikleri için ceza vermişler. 'Burada halay çekemezsiniz' diyerek. Abimin koğuşunda yaşlı insanlar var ve ilaçları verilmiyor. Tedaviye götürülmüyor. Revire bile çıkarılmıyor. Koğuşunda kalan arkadaşı Cuma Topalan avukat görüşüne gittikten sonra gardiyanlar ayakkabısını çıkartıyorlar çıkardıktan sonra eline almasını istiyor. Kabul etmeyince 10 kişi saldırıyor. Abim bunun gibi örneklerin çok yaşandığını söyledi."