Timtik’in durumu ağırlaştı: Konuşmakta güçlük çekiyor

Ölüm orucundaki tutsaklardan avukat Ebru Timtik’in durumu giderek ağırlaşıyor. Timtik, 43 kiloya düşerken, konuşmakta zorluk çektiği bildirildi.

Tutsak avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın adil yargılanma talebiyle ölüm orucu eylemini sürdürüyor. Timtik 204 gündür, meslektaşı Ünsal 173 gündür ölüm orucunda.

Durumları giderek ağırlaşan tutsakları Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokrasi İçin Hukukçular ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar ziyaret etti.

20 Temmuz’da gerçekleşen ziyaretin ardından gözlemlerini aktaran ÇHD’li Avukat Şiar Rişvanoğlu, Timtik'in 43 kiloya düştüğünü, ellerinin bazı bölgelerinde kararmalar ile boğazında yaralar oluştuğunu söyledi.

Rişvanoğlu, Timtik'in boğazındaki yaralardan ötürü fazla konuşamadığını ifade ederken, moral ve enerjisinin yerinde olduğunu sözlerine ekledi.

Rişvanoğlu, şu bilgileri aktardı: “Kendisi bu yaraların çok ağrı yaptığını ve duyduğu acıdan dolayı su ile şeker almakta zorlandığını söyledi. Sürecin başından beri Türk Tabipler Birliği (TTB) veya Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan doktorların kendisini muayene etmesini istediğini, bizde bu doğrultuda çeşitli başvurularda bulunduğumuz halde, bu talebimiz kabul edilmedi. Bütün olumsuzluklara rağmen moralinin çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. O kadar ki, rolleri değiştik sanki ve o bize moral verdi. Yargıtay kararı kendisi için bir eşik noktası olacak gibi. Hepimizin ortak yarası 'adil yargılanma hakkı' üzerine paylaşımlarda bulunduk.”

İktidarı; meslektaşlarının taleplerini kabul etmeye çağıran Rişvanoğlu, “Ebru ve Aytaç ile diğer tutsaklar tahliye edilene, 'adil yargılanma hakkı' konusunda somut bir adım atılana kadar hemen yarın duruşmalar boykot edilsin, barolar CMK ve adli yardım hizmetini durdursun” dedi.

Rişvanoğlu şöyle devam etti: “Terörle Mücadele Kanunu’nun tamamen lağvedilmesini, Anayasa, Ceza Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve ilgili kanunlardaki antidemokratik, baskıcı, kısıtlayıcı, ayrımcı, ırkçı, ötekileştirici, gayriinsani bütün hükümlerin çıkarılmasını savunuyoruz. Ebru ve Aytaç’ın ile diğer siyasi tutsakların hakkındaki hukuk ve insanlık dışı kararların, tıpkı siyasi iktidarın Ergenekon Davası’nda yaptığı gibi geri alınmasını, taraflara tazminat ödenmesini ve tutsakların derhal tahliye edilmelerini talep ediyoruz.”