TTB: Hekim ücretleri de açlık sınırına dayandı

Meclis'te açıklama yapan TTB yetkilileri, "Hekimlerimizi yitiriyoruz. Kamuda artık çalışamaz hale geldiler. Aldıkları ücretler açlık sınırına dayandı" dedi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı, aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleriyle birlikte Meclis’te basın toplantısı düzenledi.
 
FİNCANCI: YURT DIŞINA GİDEN HEKİM SAYISI 59'DAN 1405'E ÇIKTI

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı da sağlık alanında emek veren sağlık çalışanları olarak hekimlerin haklarını elde edebilmesi için mücadeleye yemin ettiklerini hatırlattı. Fincancı, sağlıkçıların haklarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Biz toplumun sağlığı için de halk sağlığı için de mücadelenin bir parçası olması sebebiyle sağlık çalışanlarının sesini duyurmaya çalışıyoruz. Hekimlerimizi yitiriyoruz. Kamuda artık çalışamaz hale geldiler. Aldıkları ücretler açlık sınırına dayandı. Sağlık çalışanlarına özelde hakları verilebiliyor mu? Hayır. Genç meslektaşlarımız daha yoğun olmak üzere ülkeden gidiyorlar. 10 yılda yurt dışına giden hekim sayısı 59'dan 1405'e çıkmış. Bu haklarımızın tümüyle görmezden gelindiğini gösteren bir belgedir. Bu nedenle biz birlikte bu hakları almalıyız. Önce bizim bu mücadelemizi görüp bizim sesimizi duyduklarını düşündüğümüz sağlık otoritesi, Meclis'e getirdikleri teklifi geri çekti, 'Yeniden getireceğiz' dediler, yine olmadı. Biliyoruz ki alanda çalışan meslektaşlarımız hazır; sağlık sistemi tümüyle durma noktasına gelebilir, hep beraber haklarımızı alıncaya kadar tüm sağlık sistemi durdurulabilir, aciller dışında. Öyle mi olmasını istiyoruz? Hayır."

ARSLAN: KARANLIĞA KARŞI ÖNLÜĞÜMÜZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Çiğdem Arslan da basın açıklamasını okudu. Arslan, “Hekimlere ve topluma sözümüzdür: Sağlık Bakanlığı’nı ve iktidarı uyaracak; sağlığın planlanmasından sunulmasına kadar karar alma süreçleri içinde yer alacağımız bir sağlık sistemi inşa edilinceye kadar birlikte mücadele edeceğiz. Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına, mesleğimize sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.