Yüksekdağ ve Demirtaş’ın tutukluluk haline devam kararı

“Kobanê soruşturması” kapsamında tutukluluk incelemeleri yapılan HDP eski Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın bir kez daha tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında 6-8 Ekim Kobanê eylemleri gerekçesiyle 20 Eylül 2019 tarihinde başlatılan soruşturmaya ilişkin tutukluluk incelemesi yapıldı. Dün yapılan inceleme avukatlara bugün tebliğ edildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “tutukluluk devam etmesi” talebiyle dosya üzerinden yapılan incelemede Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, “tutukluluk halinin devamına” kararı verdi.

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, kararının gerekçesinde ise şu ifadelere yer verdi: “Tutuklu şüpheliler Figen Yüksekdağ Şenoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın üzerine atılı suçların niteliği, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve tutuklama nedeninin bulunması, şüphelilerin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alındığında tutukluluk halinin devamına…”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, HDP’li 22 siyasetçi tutuklanmıştı.