Afganistan’da Taliban karşıtı protestolar

Afganistan’da Taliban’ın ülkenin büyük bölümünde kontrolü ele geçirmesinin ardından radikal İslamcı örgüte karşı Celalabad, Kunar ve Khost şehirlerinde protesto gösterileri düzenlendi.

BBC Peştun servisinin haberine göre her üç şehirde de Afganistan bayrağı taşıyan protestocular Taliban rejimine karşı gösteriler gerçekleştirdi. Celalabad’daki gösterilerde iki kişinin hayatını kaybettiği bildirilirken Pencşir vadisinden gelen görüntülerde ise protestocuların Kuzey İttifakı olarak bilinen direniş ordusunun flamalarıyla binlerce kişinin gösteri yaptığı görülüyor.

Celalabad’du göstericilerin Taliban bayraklarını indirerek yerine Afganistan bayrağı astığı da haber veriliyor.

Gösterilerin Taliban’a karşı ulusal bir ayaklanmanın başlangıcı olabileceği bildirilirken ülkedeki muhalefetin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Öte yandan Batılı ülkeler de Afganistan’daki vatandaşlarını ve Batılı ülkeler için çalışan Afganları tahliye etme konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

Hollanda 40 kişinin tahliye edildiğini açıklarken Fransa ise 25 Fransız vatandaşı ve 184 Afgan’ın Kabil’den Abu Dhabi’ye taşındığını duyurdu.

Dün Özbekistan’a nakledilen bir grup Afgan ve Alman da bugün Almanya’ya indi.

BM’DEN AFGAN MÜLTECİLER İÇİN ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komitesi Flippo Grandi bugün bir açıklama yayınlayarak Batılı ülkeleri Afgan mültecilerin sınırdışı işlemlerini durdurmaya çağırdı. Aralarında Hollanda ve Almanya’nın bulunduğu ülkeler hafta başında Afganistan’a sınırdışı işlemini durdurmuştu. Ancak birçok Avrupa ülkesi halen sınırdışıları yasaklamak için adım atmış değil.

CUMHURBAŞKANI KAYIP

Pazar günü ülkeyi terk eden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ise nerede olduğu bilinmiyor. Gani’nin Özbekistan ya da Tacikistan’a gitmiş olabileceği iddia edilirken kimi çevreler ise eski Cumhurbaşkanı’nın Umman’da olduğunu ifade ediyor.

TALİBAN LİDERLERİ KABİL’E GELİYOR

Taliban’ın siyasi lideri Molla Abdulgani Baradar ve örgütün diğer önde gelen isimlerinin bugün ya da en geç yarın Kabil’e ulaşmalarının beklendiği bildirildi. Baradar’ın burada diğer Afgan partileriyle görüşmeler yaparak ülkedeki yeni hükümetin kurulması için çalışmalara başlayacağı ifade ediliyor.