Buldan: Kayyumlar kadın siyasetine darbedir

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, kayyum gasplarının kadın siyasetine de bir darbe olduğunu vurguladı, kadın ittifakının elzem olduğunu belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Kadın Meclisi'nin İstanbul’da düzenlediği 'Yerel Yönetimlerde Kadınlar' konulu yuvarlak masa toplantısında konuştu.

'HDP KADINLARIN ŞANSIDIR'

Buldan'ın konuşmasının satır başları şöyle:
"Onurun ve vicdanın partisi olan HDP aynı zamanda bir kadın partisidir. Erkeğin aklına, erkeğin gücüne, erkeğin vicdanına hapsedilmek istenen siyaset alanında HDP ile kadınlar yerlerini alıyor, sözünü söylüyor, özgürlük ve eşitlik mücadelesini örgütlüyor! Bu nedenle her şeyden önce önemle belirtmek isterim ki; HDP kadınların siyaset yapma olanağıdır, kadınların özgürlük mücadelesi alanıdır! HDP kadınlar için sömürüden kurtulmanın umududur, şansıdır!

'EŞİT TEMSİLİYETİ BAŞARDIK'

Temel ilkemiz kadın özgürlüğünün bütün özgürlüklerin temeli olduğudur.
2006’dan beri genel başkanlıkta, il ve ilçe yönetimlerinde fiili olarak eşbaşkanlık sistemini uygulamaktayız. Yüzde 35 pozitif ayrımcılık oranından, yüzde 40 kota sistemine ve sonrasında da yüzde 50 kadın temsiliyeti ile eşit temsiliyete doğru ilerledik ve bu sistemi eksiksiz uygulamaya çalıştık, başardık da.
Siyasette yıllardır süre gelen erkek egemen çoğunluğu ciddi anlamda kırdık.

'KAYYUM DARBESİYLE KADINLARA HİZMET DURDURULDU'

Yereldeki kadın temsilcilerimiz kadın haklarını koruyup geliştirecek kurumlar oluşturup bu yönlü çalışmalarda büyük mesafe kat ettiler. Ancak ilan edilen olağanüstü hal ile bütün demokratik kurum ve kuruluşlar gibi kadınlara yönelik uzun yılların birikim ve emeği ile kurulan kurumlarımız kapatıldı. Kayyum darbesi ile 43 kadın merkezimizin bulunduğu il ve ilçelerde kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele çalışmaları, kadın mücadelesi ekseninde geliştirmiş olduğumuz farkındalık ve hizmetler durduruldu.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele haftasındayız. Kadına yönelik fiziksel şiddetin çok ağır biçimlerde yaşandığı ülkemizde bir diğer taraftan kadınlara ve kadın kazanımlarına yönelik olarak siyasal şiddet uygulanmaktadır. Ve bu şiddet bizzat hükümet tarafından devlet gücü kullanılarak yapılmaktadır.
Saldırıların merkezinde eşbaşkanlık sistemi var çünkü eril sistem korunmak isteniyor.
Demokratik siyaset ve yerel yönetimler kadınsızlaştırılmaya çalışılıyor.
Son süreçte yine kayyum darbeleri ile kadın eş başkanlarımız görevlerinden alınmış ve büyük çoğunluğu tutuklanmıştır. Sadece şu son süreçte 8 kadın belediye eş başkanımız tutuklanmıştır.

'EŞBAŞKANLIK VAZGEÇİLMEZ BİR KIYMET'

Nitekim AKP-MHP erkek ittifakının kayyum darbesine gerekçe gösterdiği noktalardan birisi eş başkanlık kurumudur. Fakat şunu özellikle ifade etmek isterim: 2006 yılından beri pratikte uygulamaya koyduğumuz eş başkanlık sistemi, 2013 yılında yayımlanan 'Demokratikleşme Paketi' kapsamında yasallaşmıştır. Bu gelişme elbette ki kadın özgürlük mücadelesinin tarihi bir kazanımıdır. Bu model ülkemizde bir ilktir. Ve kadınlar için vazgeçilmez kıymette bir ilktir.

'KADIN SİYASETİNE DARBE!'

Yapılan şey aleni bir şekilde kadın siyasetine darbedir! Eşit temsiliyete darbedir! Kadınların siyasi tercih ve iradesi cunta yöntemleri ile gasp edilmeye çalışılmıştır! Üstelik atanan kayyumların izledikleri politikalar ve uygulamalar halk düşmanı, emek düşmanı tarih ve doğa düşmanı olmakla beraber tam anlamıyla da kadın düşmanıdır.

'KADIN İTTİFAKI ELZEM'

Sadece Türkiye’de değil dünya genelinde en fazla kadın temsiliyet oranına sahip olan partimizin hayata geçirdiği eşbaşkanlık sisteminin ülkemiz kadınları açısından çok değerli bir kazanımdır. Bu kazanımın bütün kesimlerden kadınlar tarafından sonuna kadar savunularak gerçek bir eşitliğe ulaşıncaya değin kadın özgürlük mücadelesinden ve mücadele birliğinden asla geri durulmaması biz kadınlar açısından elzemdir.
Kadınlar HDP’de başardığını siyasette ve yaşamın her alanında mutlaka başaracaktır. Biz kadınlar mutlaka ortak hareket etmeliyiz. Birlikte mücadele yürütmeliyiz. Kadın ittifakı, dayanışması, kadın kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi için elzemdir."