Federici ve Davis: Aysel Tuğluk özgür olmalı

Filozof Silvia Federici ve Yazar Angela Davis, Aysel Tuğluk'un özgürlüğü için mesaj yayımladı.

Filozof ve Akademisyen Silvia Federici ile feminist Yazar aktivist ve Akademisyen Angela Davis, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdürürken rehin alınan ve demans teşhisi konulan Kürt Siyasetçi Aysel Tuğluk için destek mesajı yayımladı.
Bin kadın imzasıyla başlayan ve kısa sürede 54 ülkeden 6 bin kadının imzasına ulaşan kampanya kapsamında Tuğluk’un durumuna dikkat çeken Federici ve Davis, Tuğluk’un bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Federici, “Aysel Tuğluk’un devam eden tutukluluğu karşısında öfkelerini dile getiren bin+ kadınla dayanışma içinde olduğumu ifade etmek için buradayım. Onun tek suçu on yıllardır süren silahlı çatışmaya barışçı çözüm talep etmektir” ifadelerini kullandı.

'KADINLARA ESİN KAYNAĞI OLDU'

Topraklarında özgür insanlar olarak yaşamayı amaçladıkları için cezaevinde olan Kürt kadınlarıyla dayanışma içinde olduklarını söyleyen Fedirici, mesajının devamında şunlara yer verdi: “Erdoğan rejimine ve ‘barış süreci’ denilen süreci bozmasına karşı çıktıklarını ifade etme cesaretini gösteren Aysel gibi kadınların cezaevinde tutulmasını kabul edemeyiz. Aysel parlamentonun demokratik olarak seçilmiş bir üyesiydi ve Kürt halkının liderlerinden olduğunu kanıtlamış biridir. Hapse atılmış olması gerçekten de skandaldır. Mahpusluğunu daha da büyük bir eziyet haline getiren ve daha da kabul edilmez kılan; ölümcül bir hastalığa yakalanmış olması ve sağlığının hızla kötüleşmesidir. Bugün Türkiye’nin cezaevlerinde tutulmakta olan ölümcül derecede hasta birçok siyasi tutsak gibi Aysel Tuğluk’un da hemen salıverilmesi ve halkıyla yeniden kucaklaşması ve kendisine arkadaşlarının ve ailesinin bakmasına izin verilmesi şarttır. Yüzlerce ve yüzlerce genç kadına büyük esin kaynağı olmuş bir kadına böyle davranılmasını kabul edemeyiz. Aysel Tuğluk hayranlığımızı ve saygımızı hak ediyor. Aysel Tuğluk özgür olmayı hak ediyor.”

'HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ'

Tuğluk’un zalimane ve insanlık dışı cezanın hedefinde olduğunu vurgulayan Devis ise “Kürtler için adalet istedikleri ve bölgedeki şiddetli çatışmaya barışçıl çözüm çağrısı yaptıkları için zulme uğrayan Türkiye’deki kız kardeşlerime desteğimi ifade etmek istiyorum. Yüzlerce Kürt kadının şiddet içermeyen politik eylemleri nedeniyle cezaevinde olmasını kabul edemeyiz. Bu kadınlar arasında halkının seçilmiş temsilcisiyken yaptığı konuşmalar nedeniyle yargılanıp hüküm giyen Aysel Tuğluk gibi eski milletvekilleri de var. Aysel partisinin ilk eşbaşkanı, bir insan hakları savunucusu ve barış savaşçısıdır. Şimdi de hızla yaşamını söndüren tedavisi olmayan bir hastalığın pençesinde cezaevinde çürümeye mahkum edilmektedir. Düzmece tıbbi raporlarla demir parmaklıklar arkasında tutulmaktadır” dedi.

Davis, Tuğluk’un bir barış savaşçısı olduğunu söyledi. Devis, “O yeni ve cesur Kürt kadın liderler dalgasının parçası. Aysel Tuğluk benim kız kardeşim ve ben her zaman kız kardeşlerimin yanında dururum” dedi.