HDP Kadın Meclisi, tarlada çalışan kadınlarla buluştu

HDP Kadın Meclisi, Bitlis'te domates tarlalarında çalışan kadınlarla buluştu.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Oya Ersoy, Kadın Koordinasyonu üyeleri Feray Mertoğlu, Tülay Koçak, Hazal Karabey, Kadın Meclisi üyeleri Mukaddes Erdoğdu Çelik ve Bitlis İl Kadın Meclisi üyelerinden oluşan heyet, “Kadınlar için adalet” kampanyasının ikinci etabı olan “Kadın yoksulluğuna hayır” buluşmalarında bugün Bitlis’teydi.

'GEÇİNEMİYORUZ, ÖDEYEMİYORUZ'

Bitlis’in Tatvan ilçesinde domates tarlalarında çalışan kadınları ziyaret eden heyet, kadınlarla çalışma koşullarını konuştu. Kadınlardan biri şunları söyledi: “Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz. Günlük aldığımız 80 lira ile geçinemiyoruz. Yılda 5-6 ay çalışıyoruz. Eşim çoban. Çocukların servis parasını ödedikten sonra diğer ödemelerim kalıyor. Domateslerimiz bizden 50 kuruşa alınıyor, pazarda markette 6 -7 liraya satılıyor.”

'ÖNCE İŞTE SONRA EVDE ÇALIŞIYORUZ'

Bir başka kadın ise, “İşten sonra eve gidip oradaki bahçede de çalışıyoruz. Çocuklarım var. Biri derse girerken öbürü derse giremiyor tablet olmadığı için. Sigortamız yok, güvence yok. Paramız bazen haftalık, bazen aylık veriliyor. Bazen de domates çıkana kadar para verilmiyor” dedi.
5 çocuğunu okutmaya çalışan bir kadın, "Çocuklarım eğitim alamıyor. Aldığımız para yetmiyor. Eşim de çalışmıyor, çocuklarıma ben bakmak zorundayım. Sabahtan akşama kadar çalışıp 80 lira alıyoruz. Bu para ile doğru düzgün bir şey alamıyoruz" dedi.

'5 KİŞİ BİR ODADA YAŞIYORUZ'

Eşinden ayrı olan ve 4 çocuğuna bakmak zorunda kalan başka bir kadın da şöyle konuştu: "Sabah 5:00’te kalkıyorum, akşam 19:00’a kadar çalışıyorum. Eve gidip bu kez çocuklar ve ev işleriyle uğraşıyorum. Tek başıma çocuklarıma bakmaya çalışıyorum. 5 kişi bir odada yaşıyoruz. Aldığımız parayı yetiştirmeye çalışıyorum ama, yetmiyor."
Heyet, kadınların taleplerini bulundukları her yerde dile getireceklerini ve bunun için kendileri ile dayanışma içinde olacaklarını söyledi.