HDP’li kadın temsilciler Danimarkalı Kızıl-Yeşil İttifakı ile görüştü

HDP Kadın Diplomasi Komisyonu, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifakı Kadın Komitesi üyeleri ile online bir toplantı gerçekleştirdi.

Çevirimiçi toplantıya HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP Kadın Diplomasi Komisyonu Sözcüsü ve Ortadoğu Masası Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Feleknas Uca ve HDP Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Ayşe Berktay katıldı.

Danimarkalı katılımcılara ise Kızıl-Yeşil İttifakı Kadın Komitesi üyeleri Sinem Demir, Anne Hegelund ve Maria Temponeras öncülük etti.

Toplantıda söz alan Ayşe Acar Başaran, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir karar olmadığını dile getirdi.

Başaran, “Dünyanın her yerinde tekçi, militarist, milliyetçi erkek egemen zihniyete karşı enternasyonal kadın mücadelesini büyütmemiz gerekiyor” dedi.

Feleknas Uca ise, "İstanbul Sözleşmesi önemini kazanıldığı ana kadar verilen mücadeleden alıyor. Bu yüzden de bu sözleşmeyi hep beraber savunmalıyız" diye ekledi.

Toplantıda Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından tecride kadar yaşanan hak ihlallerinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiği, bu konular üzerine daha geniş enternasyonal topluluklarla çalışmalar yapılmasının ve toplantıların devamlılığının elzem olduğunu dile getirdi.