Rojava’da kadınlar 8 Mart için alanlarda olacak

 Rojava’daki kadın örgütleri bu yılki 8 Mart planlamasını açıkladı. İki haftaya yayılacak eylem ve etkinlikler katledilen Leyla Agirî’den Seda Feysel El-Hermes’e direnişçi kadınlara adanacak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talep edilecek.

Kuzey Doğu Suriye’deki kadın örgütleri Qamişlo’daki Okuma Parkı’nda yaptıkları basın açıklamasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programını duyurdu. 

Açıklamaya Kongra Star, Kuzey Doğu Suriye Kadın Meclisi, Özerk Yönetim Kadın Koordinasyonu, Suriye Kadın Meclisi, Demokratik Birlik Partisi Kadın Meclisi, Süryani Kadın Birliği, Suriye Gelecek Partisi Kadın Bürosu, Demokratik Toplum Kongresi Kadın Ofisi, Suriye Demokratik Meclisi Kadın Bürosu, Hilala Zerîn Hareketi ve sivil toplum kuruluşlarından kadın temsilcileri katıldı. Ortak açıklamayı Kongra Star üyesi Berîvan Yunis yaptı. 

Kadınlar açıklamalarında “Kuzey Doğu Suriye Kadın örgütleri olarak dünya kadınlarının erkek egemenliğine, şiddet ve zulmüne karşı yükselen direnişleri temelinde biz de alanlarda olacağız” derken direnişçi kadınlar olarak işgalci güçlerden hesap soracaklarına dikkat çekti.  

Kadınlar bu yıl “Mücadelemiz Kadın Devriminin Teminatıdır” sloganıyla eylem ve etkinliklerini gerçekleştirecek. 8 Mart etkinlikleri yaşamlarını yitiren Zehra Berkel, Hebun Mele Xelîl, Amina Weysî, Leyla Agirî, Seda Feysel El-Hermes, Hind Letif El-Xidir, Til Rifat şehitleri anısına yapılacak. 

EYLEM VE ETKİNLİK TAKVİMİ

Kuzey Doğu Suriye’de 23 Şubat’tan 8 Mart’a kadar gerçekleştirilecek eylem ve etkinliklerin takvimi şu şekilde:  

*Kongra Star 23 Şubat’tan 28 Şubat’a kadar Kuzey Doğu Suriye’nin tüm kent, ilçe, belde ve köylerinde 8 Mart konulu seminerler düzenleyecek. 

*Tüm kantonlarda 8 Mart günü kadınlar araçlarıyla şehir turu yaparak 8 Mart’ı selamlayacak. 

*PYD Kadın Meclisi, Kongra Star ve Hasekê Kanton Meclisi’nin organizasyonuyla 1 Mart günü Hasekê’ye bağlı Şedade’de DAİŞ tarafından katledilen Seda Feysel El-Hermes ve Hind Letif El-Xidir anısına büyük miting organize edilecek. Yine aynı gün Şehba’da Til Rifat şehitleri anısına kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirilecek. 

* 1 ve 2 Mart günleri arasında Qamişlo’da Kadın Festivali düzenlenecek.

* 2 Mart günü kadın savunma güçlerini destekleme amacı ile kadın asayiş güçleri tarafından kitlesel bir yürüyüş yapılacak.

* 3 Mart günü engelli kadınlar için seminer ve kültürel etkinlikler gerçekleştirilecek. 

* 4 Mart günü erkek egemenlikli zihniyeti değiştirme ve tartışma kapsamında seminerler düzenlenecek, erkekler için bir eğitim devresi açılacak ve bir kentte erkekler yürüyecek. 

* 5 Mart günü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle Kobanê, Qamişlo ve Şehba’da kitlesel yürüyüş gerçekleştirilecek. 

* 6 Mart günü 10 bin kadının katılımıyla Newroz Meydanı’nda 8 Mart etkinliği düzenlenecek. 

* Genç Kadın Meclisi, 8 Mart günü tüm okul, üniversite ve yüksek okullarda seminerler düzenleyecek, broşürler dağıtacak. Kêvana Zerîn Kültür Hareketi ile birlikte folklor, yarışma, bisiklet yarışı, film ve belgesel film gösterimleri, geleneksel kıyafet sergisi düzenlenecek, yanı sara mülteci kampları ziyaret edilecek ve gül dağıtılacak. 

*Mart ayı boyunca geleneksel kıyafetler giyilecek.

*Kongra Star Diplomasi Komitesi tarafından Kürdistan, dünya ve Ortadoğu’da tanınan kadın mücadele öncülerinin resimleri ve yaşamlarını anlatan bildiriler dağıtılacak. 

*10 Mart günü Kevana Zêrîn geziler için kültürel bir etkinlik düzenleyecek. 

* Kuzey Doğu Suriye’de işlenen savaş suçlarından sorumlu tutulan Recep Tayyip Erdoğan’ın yargılanması için başlatılan imza kampanyasına devam edilecek.