Star Kadın Derneği: Van'da 7 'şüpheli' kadın ölümü yaşandı

Star Kadın Derneği üyeleri, Van'da son dönemde 7 "şüpheli kadın ölümü"nün yaşandığını açıkladı, iktidarın politikalarının katilleri cesaretlendirdiğini vurguladı.

Van'da bulunan Star Kadın Derneği, şüpheli kadın ölümlerine dair dernek binasında açıklama yaptı. Dernek yöneticileri ve üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Sosyolog Aslıhan Şedal, geçtiğimiz yıl 300 kadının katledildiğini ve 171 kadının da şüpheli bir şekilde ölü bulunduğunu söyledi.

'TÜM KADINLAR ŞİDDETE UĞRUYOR'

Tüm kadınların şiddete maruz kaldığını belirten Şedal, bu şiddetin aynı zamanda insan hakları ihlali olduğunu kaydetti. Şiddetin her açıdan kadınlara zarar verdiğini vurgulayan Şedal, kadınların "sevgi ve saygı beklediği" yakınları tarafından daha fazla şiddete uğradığını ve katledildiğini ifade etti. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadeleyi öngören yasaların etkin uygulanmaması nedeniyle şiddetin daha da arttığına dikkati çeken Şedal, kadınların öldüren ve çocuklara istismarda bulunan faillerin yargı eliyle aklanarak serbest bırakıldığını dile getirdi.

'KADIN ÖLÜMLERİ GİZLENMEYE ÇALIŞILIYOR'

Şüpheli kadın ölümlerinin üstünün örtülmeye çalışıldığını ifade eden Şedal, şöyle dedi:

"Onlarca şüpheli cinayetin üstü kapatılmaya çalışılıyor. Bütün bunlar olurken, bunların olmaması için direnenlere acımasızca saldırılıyor. Kadın mezarlığına dönüşen ülkemizde kadına yönelik şiddetin taciz ve tecavüzlerin kadın cinayetlerinin önüne geçmek için İstanbul Sözleşmesi'nin tartışmaya değil, derhal uygulanması gerekiyor."

VAN'DA ŞÜPHELİ ÖLÜMLER

Şedal, 2020'de yaşanan kadın cinayetlerine değinerek, geçtiğimiz yılın son aylarında sadece Van'da 7 şüpheli kadın ve çocuk ölümünün yaşandığını aktardı. Dilan Toptaş, Hayriye Ak, Neşe Altun, Helin Aslan (14), Güler Keklik'in bunlardan bazıları olduğunu söyleyen Şedal, "Bu vahim tablo kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe, adil yargılanma yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça, şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecek" dedi.

'MÜCADELEMİZLE ŞİDDETİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

Bu duruma karşı bütüncül politikaların üretilmesini isteyen Şedal, toplumu kutuplaştıran, şiddet ortamını kışkırtan bir anlayışın hakim olduğuna işaret etti. Şedal, “Cezasızlık politikaları katilleri cesaretlendiriyor. Devlet şiddetine, cinsiyetçiliğe, erkek şiddetine, tacize, tecavüze itiraz ediyoruz. Mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme değişiklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.