Sur Belediye Eşbaşkanı Buluttekin’e 7 yıl 6 ay hapis

Görevi AKP/MHP iktidarınca gasp edilerek yerine kayyum atanan Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’e “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

AKP/MHP iktidarı tarafından görevden alınarak yerine kayyum atanan Amed’in Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’in “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davada, 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına Buluttekin katılmazken, avukatı Sertaç Buluttekin ve Suzan Akipa hazır bulundu. 

Önceki celsede ceza istemiyle verdiği mütalaasını tekrarlayan iddia makamı, Buluttekin’in 2017 ve 2019 tarihleri arasında 42 eyleme katıldığını belirtti. Buluttekin’in evinde propaganda içerikli dokümanlara ulaşıldığını öne süren savcı, Buluttekin’in KHK ile kapatılan Kongreya Jinên Azad (KJA) üyesi olduğunu, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistlerinden talimat aldığı ve gizli tanık Firar’ın beyanlarına dayanarak, “örgüte üye olmak” suçunu işlediğini ileri sürdü.

‘İDDİANAME DELİLLERDEN YOKSUN’

Mütalaaya katılmadıklarını belirten avukat Suzan Akipa, müvekkilinin 2017 ve 2018 yılları arasında HDP Amed İl Eşbaşkanı olduğunu, daha sonrada Sur Belediyesi Eşbaşkanı olduğunu söyledi. 

Avukat Sertaç Buluttekin ise gizli tanık beyanlarının hukuka aykırı bir şekilde alındığını dile getirerek, “Gizli tanık ifadeleri çelişkilerle doludur. Mütalaayı kabul etmiyoruz ve beraatını talep ediyoruz” dedi.

Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti, Buluttekin’e “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.