TJA: Geri adım atmayacağız

Siyasi soykırım operasyonlarına tepki gösteren TJA, "Geri adım atmayacağız. Onların tüm askeri harekâtlarını bugüne kadar nasıl boşa çıkardıysak, bundan sonrada boşa çıkaracağız” dedi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Amed merkezli yürütülen siyasi soykırım operasyonu kapsamında bu sabah Kürt siyasetçilerin gözaltına alınmasına ilişkin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) binasında açıklamada bulundu. 

TJA Sözcüsü Ayşe Gökkan, üyelerine yönelik gözaltıların operasyon değil, "askeri bir hareket" ve "darbe" olduğunu söyledi. Aralarında üyelerinin olduğu 18 ila 20 kişinin gözaltına alındığı bilgisini paylaşan Gökhan, soruşturma hakkında gizlilik kararı olduğunu da vurguladı.

Söz konusu gözaltıların, Türkiye’de kadına ve çocuğa yönelik taciz, tecavüz yasalarının Meclis’ten geçirilmesinin önünü açmak için yapıldığını belirten Gökkan, bu operasyonun TJA başta olmak üzere şiddetle mücadele eden tüm kadın hareketlerine gözdağı verme amacı taşıdığını dile getirdi. Gökkan, “Devlet kadın kurumlarını kapatarak kadınları bu önümüzdeki 4 günlük sokağa çıkma yasağında erkeğin şiddetiyle baş başa bırakmaya çalıştığı için bu sabah bir JÖH ve PÖH harekatı düzenlendi. Devlet şunu söylemek istiyor; Biz kadına yönelik şiddetle mücadele eden kimsenin kapısını açık bırakmayız” diye konuştu.

Türkiye’nin taviz ve tecavüz vakalarında dünya 3’üncüsü olduğunu, bu operasyonlarla 1’inci sıraya yükselmek istediğini söyleyen Gökkan, şunları ifade etti:

“Bu sistemin bir iddiası var. Biz bu sisteme karşı mücadele ettiğimiz için askeri harekâtlarla, baskınlarla karşı karşıya kalıyoruz. Sadece 2019’da 175 bin gözaltına alındı. 37 bin kişi cumhurbaşkanı, hükümeti ve kadın cinayetlerini eleştirdiği için ceza aldı. Bu tablo bize neyi gösteriyor. Bu erkek egemen devlet, AKP- MHP faşizmiyle tekçi zihniyeti artık bir rejim olarak kabul ettirmek istiyor.”

Kadın kurumlarına yönelik saldırıların arttığına dikkat çeken Gökkan, “Neden? Çünkü Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu’da kadın hareketleri, erkek devletlerin sistemini sarsan tek dinamiktir. O nedenle bu anlayış topyekûn kadına saldırıyor” dedi. 

Halka da çağırı yapan Ayşe Gökkan, “Çocuklara ilişkin taciz ve tecavüz yasası, küçük yaşta evlendirme, tecavüzcüsüyle evlendirme yasasının geçmesine asla izin vermeyin. Çünkü bu utanç bu rejimin kalıcılaştırılmasına yol açacak. Neden böyle diyoruz. Çünkü bize yönelik yapılan operasyon bu yasaların Meclise gelmesini engellemeye karar verdiğimiz bir vakitte gerçekleşti. Çünkü biz kadınlar dedik ki ‘devlet her seferinde bu yasası getirip geri çekiyormuş gibi yapıyor. Artık getirmemesi için mücadele edeceğiz’ ve ardından bu askeri harekat başlatıldı” şeklinde konuştu

Gözaltına alınan arkadaşlarının derhal serbest bırakılması çağrısı yapan Gökkan, bu operasyonu yapanlara karşı uluslararası arenada davaların açılması gerektiğini kaydetti: Gökhan, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ diyen biz kadınlar ‘jin, jiyan, azadî’ ile mutlak özgürleşeceğimize inanıyoruz. Geri adım atmayacağız. Onların tüm askeri harekâtlarını bugüne kadar nasıl boşa çıkardıysak, bundan sonrada boşa çıkaracağız” dedi.