2. Paris Kürt Kültür Festivali başladı

12 Mayıs’a kadar sürecek 2. Paris Kürt Kültür Festivali bugün başladı. Açılışta konuşan Paris Senatörü Rémi Féraud, "10 Paris Kürtlerin evidir. Belediyede böyle bir etkinliği ağırlamak onurdur" dedi.

Kürt kültürü, Kürt mutfağı, tiyatrosu ve geleneksel oyunlarını keşfetmek isteyenler için 2. Paris Kürt Kültür Festivali start aldı. Evîn Goyî, Mîr Perwer ve Abdurrahman Kızıl'a adanan festival, onların katledildiği merdivenlerin başında başladı. 

Festival, Kurdistani kurum temsilcileri, müzisyenler ve folklor ekiplerinin Paris Demokratik Toplum Merkezi'nden 10. Paris Belediye binasına kadar kültürel bir yürüyüş gerçekleştirmesiyle başladı. Gösteri, bölgede büyük ilgi uyandırdı. 

Hem başkentin merkezinde hem de Paris bölgesindeki birçok komünde etkinlikler barındıran festivalin açılışı ise, 10. Paris Belediye binasında açılışı gerçekleştirildi. Ekranda Evîn Goyî, Mîr Perwer ve Abdurrahman Kızıl'ın fotoğraflarına Mir Perwer’in sesi eşlik ederken CDK-F adına söz alan Berivan Fırat, salonda bulunan misafirleri selamladı. Fırat, festivalin Paris şehitlerine adandığını ifade ettikten sonra Kürt kültürüne dair kısa örnekler verdi.

Paris Senatörü Rémi Féraud,  Komünist Parti Senatörü Laurence Cohen, 10. Paris Meclis Üyesi Elie Joussellin, France Kurdistan Başkanı Sylvie Jan, Acort Başkanı Ümit Metin, Keldani kurum temsilcileri, Kabil Kadın Federasyonu, Actit, Sarcelles Belediyesi yetkililerinin de aralarında bulunduğu birçok politik şahsiyet salonda yerini aldı. 

Kısa bir konuşma yapan Rémi Féraud "10 Paris Kürtlerin evidir. Belediyede böyle bir etkinliği ağırlamak onurdur" dedi. 

Açılış programında Rojbin Paris Govend Ekibi, Meral Alkan ve Ulaş Kelaşin sahne aldı.

Paris Belediyesi de festivalin destekçileri arasında yer alıyor. Ayrıca Sarcelles ve Bobigny belediyeleri de festival aktiviteleri için yer verdi.

FESTİVAL PROGRAMI

Programa göre, ilk gün açılış, ikinci gün ise Kürt derneğinde kahvaltı verilecek. Sonraki gün Sarcelles banliyösünde bir tiyatro oyunu sahnelenecek

9 Mayıs’ta Bobigny banliyösünde dengbêjler eşliğinde müzikal bir gece düzenlenecek.

10 Mayıs’ta çocuklar için animasyon ve “Darên bi tenê” isimli belgeselin gösterimi yapılacak.

11 Mayıs’ta “Jin jiyan azadî” temalı sergiler açılacak.

12 Mayıs’ta Paris merkezinde Koma Bajar, Mehmet Atlı ve Ruken Yılmaz’ın sahne alacağı final konseri olacak.