Amed'de binlerce yıllık tarih sulara gömülecek

Ilısu Barajı ile 12 bin yıllık antik kent Hasankeyf'i sular altında bırakan Türk devletinin Kuzey Kürdistan'daki tarih ve kültür kıyımının sonu gelmiyor.

Amed kent merkezine 10 kilometre uzaklıkta Dicle havzasında bulunan Ambar Çayı üzerine inşa edilmeye başlanan Amar barajı binlerce yıl öncesine ait tarih ve kültür de 12 bin yıllık Hasankeyf gibi yok edilecek.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan barajla birlikte seramik öncesi neolitik çağa ait tarihi Gire Fılla yerleşim yeri, yine seramikli neolitik çağa ait Kendalê Hecala ve Ambar höyükteki birlerce yıl öncesine ait tarih sulara gömülecek.

Barajda su tutulmasıyla birlikte Ambar höyükte Orta çağda merkezi yerleşim yere olarak kullanılan kalın taş duvarlı büyük tarihi yapılar, Kendale Hecala'de mevsimlik yerleşim yeri olarak kullanılan tarihi yapılar ve Gre Fılla'da mezarlık olarak kullanılan tarihi alanlar sular altında kalacak.

Bölgede 2018'den bu yana dönem dönem yapılan kazılarda en eskisi 9 bin yıl öncesine ait eserler bulunmuştu.

Baraj suları altında kalacak bölgede yapılan kazı çalışmalarında toprak altından çıkarılan tarihi eserler ise bölgede kurulan kazı evinde bir araya getiriliyor.