Amed'de 'Dil ve Kültür Ağı' toplantısı

Amed'de Kürt yazar, sanatçı, aydın ve siyasetçiler, 'Dil ve Kültür Ağı'nda bir araya geldi.

Amed'de aralarında Kürt Pen Eşbaşkanı Sami Tan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili İmam Taşçıer, MED-DER Eşbaşkanı Mine Karakaş, Yazar Selim Temo, Renas Jiyan ve  Roza Metina’nın da olduğu birçok yazar, aydın, sanatçı ve siyasetçi, 'Dil ve Kültür Ağı' adıyla yapılan toplantıda buluştu. Sur'da bulunan bir otelde başlayan toplantı, iki gün sürecek.

SADAK: KÜLTÜR VE DİLİN KAYBOLMAMASI İÇİN...

Toplantının açılış konuşmasını yapan Önce Çocuklar Derneği Başkanı Cevahir Sadak Düzgün, 31 Ağustos ve 1 Eylül arasında dil ve kültür üzerine bir toplantı gerçekleştirildiğini ve bunun pratik adımını ise bugünkü toplantının olduğunu söyledi. Düzgün, Kürt kültürü ve dilinin kaybolmaması için önlerine bir çalışma koyduklarını aktardı.

TAN: KÜRT DİLİ HARİTASI ÇIKARMAK İSTİYORUZ

Kürt Pen Eşbaşkanı Sami Tan ise Kürt dili ve kültürü üzerinde geniş kapsamlı bir tartışma yürütmek istediklerini ve bunun sonucunda ise önlerine Kürt diline ilişkin bir harita çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Farklı düşüncelere önem verdiklerinden kaynaklı farklı düşünürleri toplantıya çağırdıklarını vurgulayan Tan, yapılacak tartışmanın da Kürt dili ve kültürüne katkı sağlayacağını belirtti.