Kürt yayınevleri baskıları kınadı

Kürt Yayınevleri İnisiyatifi, "Birçok yayıncı ve yazar ağır suçlamalara maruz kalıyor" diyerek, geri adım atılmayacağı mesajını verdi.

Kürt Yayınevleri İnisiyatifi, yayınevlerine karşı artan baskılara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, baskı ve zulüm politikalarının Kürt kültür ve diline yönelik olduğu belirtilirken, "Birçok yayıncı ve yazar ağır suçlamalara maruz kalıyor. Bu baskı politikaları her zaman vardı. Şimdi de var. Buna rağmen yazar ve yayıncılar çalışmalarından geri kalmayarak devam ediyor. Ancak yine de yayınlama konusunda da engeller çıkarılıyor. Birçok yayınevi kapatılıp ağır saldırılara maruz kalıyor" denildi.

HAPİS CEZASI VE TUTUKLAMALAR

Baskı politikalarından vazgeçilmesi, tutuklananların derhal bırakılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, yazar ve yayıncılardan Feratê Dengizî’ye 10 yıl, Bahadin Robar’a 8 yıl, Mîrza Ronî’ye 7 yıl, Adil Başaran’a ise 7 yıl hapis cezası verildiği hatırlatıldı. Açıklamada, Azad Zal, Nesrin Şanlı ve Adil Ercan’ın tutuklandığı, İbrahîm Xelîl Taş, Mehmet Deviren, Suphi İzol ve Ayşe Kara’nın da gözaltına alınarak haklarında soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi.

Kürt Yayınevleri İnisiyatifi’ndeki yayınevleri şöyle: "Aram, Ar, Aryen, Azad, Darayê, Ekin, J&J, Kürdistan, Morî, Na, Ronak, Rosana, Tevn, Wordoz yayınları ile M, Sîtavê, Sor."