GÖRÜNTÜLÜ

Londra’da Rengin Kadın Korosu ‘100 kadın’ sahne aldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da Kurdistan ve Türkiyeli kadınlardan oluşan Rengin Kadın Korosu, 100 kadından oluşan bir koro ile 8 Mart konseri verdi.

Londra’da Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) bünyesinde oluşturulan ve her yıl büyüyerek dev bir koroya dönüşen Rengin Kadın Korosu Londra’da görkemli bir 8 Mart Konseri verdi.

Rengin Kadın Korosu’nun, “Eşit ve özgür bir dünya için sahne kadınların” şiarı ile Dominion Centre’da düzenlediği konsere yüzlerce kişi katıldı.

Konser, direnen ve mücadele ederek yaşamını yitiren ve katledilen devrimci kadınların anılmasıyla başladı.

Gecenin açılışında bir kısa konuşma yapan koronun mimarı ve genel sanat yönetmeni Zuhal Yıldırım Gök,  yüz kadın ile sahne almanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Gök, “Kadının toplumsal rollerinden kaynaklı bütün işe bütün zorluklara rağmen büyük bir inat, emek ve kararlık ile bugün sizlerin karşısında çıktı. Bu iradeyi ve emeği saygıyla selamlıyorum. Sahneyi özgürleştiren tüm kadınlara selam olsun” dedi.

Konsere katılan Dem Parti İstanbul Milletvekili Çiçek Otlu, faşizme, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı yapılan tüm devrimlerin öncüsünün kadınlar olduğunu ifade etti.

Çiçek Otlu, “Bu anlam da 21’inci yüzyılın ilk anında kadın devrim çizgisini yaratan Rojava Devrimi’ni yaratan kadınlara selam olsun” dedi.

Eşitlik ve özgürlük istediklerini vurgulayan Çiçek Otlu, “Asla bu sistemin kölesi olmayacağız” diye ekledi.

Daha sonra Jin, jiyan azadî sloganları arasında sahneye çıkan Rengin Kadın Korosu, Kürtçe ezgilerden Alevi deyişlerine, türkülerden direniş şarkılarına kadar bir çok besteyi seslendirdi.

Kadın korusunun yanısıra konuk sanatçılar Djanan Turan, Çiğdem Aslan, Dila Vardar, Gülseven Medar, Gül Bahar, Suna Alan ve Zeyno Durar da koro ile birlikte sahne alarak şarkılarını seslendirdi.

Koroya ayrıca kadınlardan oluşan Frame Drum Akademisi’ne bağlı kadın erbane grubu eşlik etti.

Gecede SKB adına bir konuşma yapan Bedriye Avcil, “Bugün zindanlar da direnen faşizme boyun eğmeyen direnen politik kadın tutsakların günüdür. Buradan bir kez daha 8 Mart’ta sokağa çıkan faşizme boyun eğmeyen kadınların iradesini selamlıyorum. Biz kadınlara kapatılan bütün alanlar da olarak bu faşizm ve gericiliği yıkacağız” dedi.

Konserde konuk sanatçılar ve Rengin Kadın Korosu “Keça kurda” şarkısını da hep bir ağızdan seslendirirken, konsere katılanlar halaya durdu.