Orient Express Film Günleri ‘sınırsızlık’ temasıyla izleyiciyle buluşacak

Bu yıl 2’ncisi düzenlenecek Orient Express Film ve Kültür Günleri, savaş, göç ve kadın temalarıyla bugünden itibaren Bern, Zürih ve Basel’de izleyiciyle buluşuyor.

'Sınırsızlık' (Grenzenlos) temasıyla bu yıl 2'nci düzenlenecek Orient Express Film ve Kültür Günleri, 19 Ekim-14 Kasım tarihleri arasında İsviçre’nin Bern, Zürich ve Basel kentlerinde izleyiciyle buluşuyor. 

İlki geçtiğimiz yıl Ekim ayında Covid-19 salgın koşulları altında "Koronaya Rağmen Kültür" sloganıyla gerçekleştirilen Orient Ekspress Film Günleri'nde bu yıl toplamda 13 uzun ve kısa metrajlı film ile 9 belgesel  gösterilecek.

Orient-Express Kültür ve Sanat Derneği kurucularından ve Festival Koordinatörü olan Aydın Sevinç'le Orient-Express'in kuruluşu ve gösterimi gerçekleştirilecek olan filmlere dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Orient Express'in İsviçre'nin Bern kentindeki sanatsever gönüllüler tarafından kurulduğunu belirten Sevinç, bu projeyle topluma sanatsal katılımı ve kültürler arası diyaloğu eşit bir temelde teşvik etmek için Ortadoğu’dan Avrupa'ya uzanan coğrafyadaki film yapımcıları ve sinemayla ilgilenenler için bir platform oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

2021'de vizyona giren filmlerde 'Sınırsızlık'  temasının işleneceği gösterimlerde Türkiye, İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Ermenistan, Azerbaycan, Sırbistan ile İsviçre'den filmlerin yanı sıra dört parça Kürdistan'dan filmler dikkat çekiyor. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Azerice, Farsça, Arapça, Yunanca ve Sırpça dillerinde olan filmler Almanca ve İngilizce altyazılı olarak gösterilecek.

GÖSTERİME GİRECEK FİLMLER

Yönetmenlerinin de katılımı ile gösterime konulacak bazı filmler ve belgeseller şöyle: Hayaletler (Yönetmen: Azra Deniz Okyay), Kadınlar Ülkesi (Yönetmen: Şirin Bahar Demirel), Hewno Bereng (Yönetmen: Mehmet Ali Konar), Hasan’ı Beklerken (Yönetmen: Alper Şen) , Hayalimdeki Sahneler (Yönetmen: Metin Akdemir)

Programda, gösterime konulacak filmlerin yanı sıra, konserler, karikatür atölyeleri ve video Workshoplar da olacak.

Konserler kapsamında  İstanbul’dan gelen ve Anadolu rock müzikleri sunan Ayyuka grubu ile Hollanda’dan gelen Yin Yin grubu da sahne alacak.

Orient Express Film Günleri 2021'de vizyona giren filmlere odaklanacak ve Türkiye'den İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Ermenistan, Azerbaycan, Sırbistan ve tekrar İsviçre'ye uzanan bir rota izleyecek. 

KÜRT FİLMLERİ ÖNEMLİ YER TUTUYOR

'Sınırlar' temasında festivalde Kürt filmlerine özel bir önem verdiklerini söyleyen Sevinç şunları söyledi:

Kürtler; Türkiye, İran, Irak ve Suriye'ye bölünmüş bir bölge, çeşitli sınırlara tabidir ve dini, kültürel ve tarihi farklılıklara rağmen birlikte büyümüş ve kendi içinde varlığı tanınmayan bir etnik gruptur. 'Sınırlar' teması bakımından Kürt filmleri, festivalde önemli bir yer tutuyor.

“'Yapımcılar, ‘sınırların’ gerçekte ne anlama geldiği sorusuna yanıt vermek için farklı anlatılar ve stiller kullanırlar. Çok çeşitli filmler, birlikte yaşamanın karmaşıklığını ve çelişkilerini gösterir”' diyen Sevinç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Queer feminist konumlar, göçmenlik sonrası gerçeklikler, savaş ve kaçış, varış ve sonrası; bu konular ve daha fazlası Orient Ekspresi Film Günleri'nde birlikte incelenecek. Göç - diğer ülkelere göç veya göç ve buna bağlı olarak sınırların aşılması - Orient Ekspres Film Günleri'nin önemli bir konusu olmaya devam edecek."

FİLM GÜNLERİ’NDEKİ BAZI FİLMLERİN KONUSU

Hayaletler: Hayaletler, şu anda Türkiye'yi hem siyasi hem de sosyal düzeyde şekillendiren birçok sorun alanının portresidir. Azra Deniz Okyay, 2020'deki uzun metrajlı filmiyle 77. Venedik Film Festivali'nde Uluslararası Eleştirmenler Haftası'nın “Büyük Ödülü” de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Pari: Siamak Etemdi'nin ilk filmi, Atina kentinin ve farklı kültürlerden sakinlerinin yoğun bir portresi, bir özgürleşme öyküsü ve politik bir bilincin uyanışı. Pari, kendi içindeki cesareti bulmak için asla geç olmadığını gösteriyor.

Hewno Bereng: Mirza, annesinin ölümünden sonra kötü rüyalarla boğuşan, pasif ve içine kapanık bir çocuk haline gelir. Ancak Mir Ahmed adında bir misafirin gelmesiyle hayatı değişir. Mirza, Mir Ahmed ile olan dostluk sayesinde sosyal ve dışa dönük bir çocuğa dönüşür. Mirza, son 30 yıldır Kürt toplumunda bir çocuk örneğidir. 

Holy Bread: Kutsal Ekmek, İran sınırından mal taşıyarak ailelerini beslemeye çalışan Kürt kulbarların/işçilerin son derece tehlikeli çalışmalarını belgeliyor. Taşlı, dik, karlı veya kavurucu dağ yollarında yaya olarak yüklerini taşırlar. Birçoğu yolda yaralanıyor, kar fırtınasında ölüyor ya da sınır polisi tarafından vuruluyor. Film ekibi, bir insan yük atı olarak yaşamın etkilerini belgelemek için bu işçileri dokuz yıl boyunca takip etti. Kutsal Ekmek, yoksulluk, açlık ve çaresizlik tarafından yönlendirilen, toplumun en uç noktalarında faaliyet gösteren, çoğunlukla erkeklerden oluşan bir grubu tanıtır.

Oasis: Bir zamanlar haber bülteninde bir uygarlık başarısı olarak kutlanan Belgrad'ın kapılarındaki zihinsel engelli çocukların evi, şimdi bir kenara dönüştü. Oasis, aralarında beklenmedik bir aşk üçgeni oluştuğunda yeni keşfedilen özlem ve kıskançlık duygularıyla uğraşmak zorunda kalan üç gencin hikayesini anlatıyor.

Ölümsüzler Kapısı: Gulliver’in maceralı yolculukları, günümüzün göç haritasında bize neler anlatıyor? Macera ve bir sınırı aşmaya çalışmanın anlatılmaz şikayetleri hakkında bir video denemesi. Göçmen ve göçmen görüntüleri seli.

Ojakh: Eduard'ın hikayesi Ermenistan'dan, ailesiyle birlikte on yıldır göçmen olarak yaşadığı İstanbul'a kadar uzanıyor: “Evet, şu anda Türkiye'de yaşıyorum ama buna kesinlikle yaşamak diyemezsiniz. Ben sadece varım. Çünkü ben burada bir yabancıyım." Bir yabancı, evinin dışında her zaman bir yabancı gibi hissedecektir; her zaman evini özleyecektir.

Meteorlar: PKK ile savaşmak için Türk ordusu, 2015 yılında Kürt şehirlerini birkaç gün bombaladı. Neredeyse hiçbiri halka ulaşmadı.

Gürcan Keltek, doğa çekimlerinden etkilenenlerin kaydettiği video dizilerini, oyuncu ve yazar Ebru Ojen Şahin'in şiirsel metinlerini, evleri yıkılan çocukların ifadeleriyle birleştiriyor. Savaş ve doğa hakkındaki çağrışımsal hikaye, bir güneş tutulması ve bir göktaşı dolusu ile sona erer. Belgeleme ile politik makaleyi ve dünyevi ve kozmos arasındaki bağlantıyı birleştiren deneysel bir siyah beyaz film. İnsanların, yerlerin ve şeylerin hafızası ve kaybolması hakkında bir film.

Hayalimdeki Sahneler: 1980'lerde Türk sinemasında “kadın filmleri” olarak bilinen yapımlarda kadın karakterlerin ilişkisini ele alıyor. Sadece dönemin etkili oyuncuları ve senaristlerinin değil, akademisyen ve eleştirmenlerden oluşan bir ekibin de yol gösterdiği yönetmen Metin Akdemir, bu “queer potansiyelini” inceliyor. Ayrıca belgesele kattığı şey, orijinal filmlerde görünmeyen hayal gücündeki sahnelerin yeniden canlandırılmasıdır. Akdemir, kesin bir sonuca varmak yerine hayalleriyle yeni sorular sormaya koyulur.

Kadınlar Ülkesi: Belgesel, savaş, güvensizlik ve adaletsizlik nedeniyle ülkelerini terk edip Florida'ya yerleşmeyi seçen iki aileyi anlatıyor. Ana karakterler bu ailelerin kadınları ve çocuklarıdır. Dürüst konuşmalarda, Fatima ve Hulda yeni bir ev inşa etmenin ne anlama geldiğini anlatıyor; Eşyaları ve insanları geride bırakmak. Kendi Amerika'ya göç hikayesini ve kök salma çabalarını seyirciyle paylaşan yönetmenle özlemlerini, aidiyet ve suçluluk duygularını paylaşıyorlar. Florida'daki hayatından anlık görüntülere, uzayda yeni, yaşanabilir bir gezegenin keşfinin arşiv görüntüleri eşlik ediyor.