İHD'den devletin katlettiği Kaya için açıklama

İHD Amed Şubesi ve kayıp yakınları, 41 yıl önce gözaltında Türk devlet güçlerince katledilen Mahmut Kaya için açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, "Kayıplar bulunsun, failler yargılansın" eylemlerinin 628’inci haftasında sanal medya üzerinden video yayımladı. Videoda Kars’ta 23 Aralık 1980'de gözaltına alınıp işkenceyle katledilen Mahmut Kaya’nın hikâyesine yer verildi. Kaya’nın hikâyesini İHD Amed Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Erdoğan anlattı.
Kaya'nın, Kars il merkezinde 23 Aralık 1980'de “Maraş Katliamının hesabı sorulacaktır” yazılı pankartı astığı sırada Türk Sıkıyönetim Komutanlığınca gözaltına alınıp ifadesi alınmak üzere Siyasi Şube Müdürlüğüne götürüldüğünü söyleyen Erdoğan, Kaya'nın burada maruz kaldığı ağır işkence sonucunda katledildiğini belirtti.

'TANIKLARA VE KAYITLARA RAĞMEN...'

İnfaza ilişkin tüm kayıtların yok edildiğini, ancak Kaya'nın katledilmesine tanık olanların olduğunu vurgulayan Erdoğan, tanıkların da çıkarıldığı mahkemelerde olayı anlattığını ve suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Tanıkların ifadelerine rağmen Kaya’nın gözaltına alındığının hep inkar edildiğine vurgu yapan Erdoğan, “Mahmut Kaya ile aynı hücrede tutulan, birlikte işkence görenlerden Hüseyin Makal isimli yurttaş, konu ile ilgili kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'ndaki tanıklığını anlatır" dedi.
Erdoğan, Makal'ın komisyon üyelerine verdiği beyanları da şöyle aktardı:
"Gözaltında Mahmut'la karşılaştım. Yerde yatıyor ve bir şeyler mırıldanıyordu. Polisler her kımıldadığında, yanına yaklaşıp onu tekmelediler. Ayaklarının altı paramparçaydı. Yüzü ise tanınmayacak halde. 2 Ocak'ta beni salondaki masaya zincirle bağladılar. Mahmut'u da yanıma yatırdılar. Gece yarısı Mahmut'un nefes alışı ağırlaştı. Polisler bizi onun yanından uzaklaştırdılar. Mahmut biraz sonra öldü. Polisler dışarıda nöbet tutan bekçiyi çağırdı. Bekçi biraz sonra elinde beyaz bir çuvalla dışarı çıktı.”
Komisyona ifade veren başka bir tanık Davut Aksu'nun da şunları söylediği aktarıldı: "Mahmut’a uzun süre yoğun işkence yapıldı. Belden aşağısı simsiyah olmuştu. Derileri çekildiğinde kopuyordu, yaraları kangrene dönmüştü. Saat üç sıralarıydı. 'Bitlis’te beş minare' diye bir türkü mırıldandı. Ağzından su geldi ve yanımda öldü. Nabzını kontrol ettim, atmıyordu. Bizi içerideki başka bir odaya aldılar."
Erdoğan, tanık Zekiye Şen'in de "Şen ise 'Bana Mahmut’un parçalanmış kanlı giysilerini yaktırdılar" dediğini belirtti.