İHD'den rapor: Tutsaklar için salgın önlemi alınmıyor

İHD Van Şubesi, kentteki cezaevlerinde görülen hak ihlallerini raporlaştırdı. Raporda, salgının tutsakların yaşamını tehdit ettiği belirtilirken, tedbir alınmadığına dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, kentteki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı ve dernek binasında açıkladı. Raporun açıklandığı toplantıya İHD Şube Başkanı Murat Melet ile şube yöneticileri katıldı. yaparak rapor hazırladıklarını kaydetti.

'300 BİN İNSAN CEZAEVİNDE VE TEDBİR YOK'

Melet, "Ülkede halen 300 bin insan cezaevinde bulunuyor. Bu insanlarla ilgili Adalet ve Sağlık Bakanlıklarının yeterli tedbir almadığını biliyoruz. İkinci dalga gelmeden ve cezaevlerinde insanlar yaşamlarını yitirmeden bir an önce tedbirler alınmalı" dedi.
Melet'in ardından hazırlanan raporu okuyan Servet Ertak, 10 Temmuz'da Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Feyyaz Başak, Medya Aslan, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutulan Ferhat Sayıner ve Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan Yunus Durdu ile görüşme gerçekleştirildiğini söyledi.

'TEDBİR VE ÖNLEMLER YETERSİZ, HAKLARINI KULLANAMIYORLAR'

Raporda yer alan tespit ve gözlemler ise şöyle açıklandı:

"* Öncelikle en acil sorun olarak Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında mahpusların COVİD-19 salgın hastalığı ve normalleşme sürecinde yasal haklarının kullandırılmadığı, yasal haklarının hukuki gerekçelerden yoksun olarak engellendiği, alınan tedbir ve önlemlerin yetersiz olduğu tespit edilmiştir.

* Cezaevi yönetiminin genel olarak mahpuslara yönelik baskı, zorlama tarzında (salgın hastalık döneminde koğuş dışına çıkarılan mahpusun üst aramasının yapılması, sosyal mesafe kurulanın ihlal edildiği, cezaevi kampüs alanında çıkarılmamasına rağmen tedavi hakkını kullanmak isteyen mahpusun 15 günlük karantina sürecine maruz bırakılması ve şartların çok zor olması, mahpus karantinaya girmemek için tedavi hakkından feragat ettiği vb.) bir yaklaşımlarının bulunduğu tespit edilmiştir.

'TEMİZLİK MALZEMELERİNE ULAŞAMIYORLAR'

* Mahpusların cezaevi yönetimi tarafından salgın hastalık önlem ve tedbirlerine aykırı yöntemlere maruz kaldığı (dezenfektan, ıslak mendil, maske ve eldivenin satın alma ile ulaşabildikleri ve yüksek fiyatta olması, temizlik malzemelerinin sınırlı ve yetersiz temin edilebilmesi vb.) tespit edilmiştir.

* Herhangi bir gerekçe gösterilmeden ve yasaklanmayan, mahpusların talep ettiği veya kargo ile gelen gazete, dergiler kitap vs. idare tarafından ya hiç verilmiyor ya da geç veriliyor. Haber alma özgürlüğü ve kamusal bilgilere erişim hakları engelleniyor.

'HAKLARINI KULLANAMIYORLAR'

* OHAL ile birlikte ve OHAL’in kaldırılmış olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nin de taraf olduğu Uluslararası İnsan Hakları sözleşmeleri, Anayasada ve kanunlarımızda tanımlanan hakların uygulanması cezaevlerinde fiili olarak askıya alınmıştır. Bu durum mahpuslar, mahpus yakınlarını ve biz insan hakları savunucularını kaygılandırmaktadır.

* Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında Mahpusların anayasal haklarından haber alma özgürlüğü, yaşama hakları,  kamusal bilgilere erişim hakları, sohbet-spor- aktivite hakları, sağlık-tedavi hakları engelleniyor.

* Heyetimiz Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Van F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarındaki fiziki koşullar ve söz konusu hak ihlallerinin engellenmesi hakkında etkili başvuruların ve görüşmelerin yapılması gerektiğini tespit etmiştir."