İran güçleri bir kolberi katletti, birine işkence yaptı

İran sınır güçleri, geçimlerini sağlamaya çalışan kolberleri bir kez daha tam bir cezasızlık içerisinde hedef aldı, bir kolber katledildi, biri de işkenceye maruz kaldı.

Kolbernews'in haberine göre bu Perşembe günü sabah saatlerinde İran askerleri Sine eyaletindeki Bane kentine bağlı Henge Zal sınır bölgesinde kolberlere saldırdı.

Saldırıda Hadi Xizrî isimli bir kolber hayatını kaybetti.

Aynı haberde 11 Ağustos günü de Newsud'un Selasi kentine bağlı sınır hattındaki Taweguz köyü nüfusuna kayıtlı Raza Ebdulahi işkenceye maruz kaldı. Ebdullahi'nin başından ağır yara aldığı bildirildi.

KOLBAR VE KASIBKAR NEDİR, KİMDİR?

Kolber ya da “kolbar”, Kürtçede “kol” ve “bar” kelimelerinden türedildi. Kol “sırt”, bar “yük” anlamına geliyor. Kolberler, tehlikeli sınır hattında yük taşıyarak geçimlerini sağlıyorlar. Bu yükte, sigara, cep telefonu, örtüler, ev eşyaları, çay ve nadiren alkollü içecekler bulunuyor. Güney Kürdistan ile Doğu Kürdistan arasındaki bu ticaretin gerçekleşmesi için tehlikeli yollardan gidiliyor. Getirilen malzemeler, Tahran gibi ticari merkezlerde çok yüksek fiyatlara satılıyor. Ancak hayatları pahasına bu işi yapan kolberler ise çok cüzi miktarda ücret alabiliyorlar.

Kasıbkar, kolberlerin Güney Kürdistan’a giderek taşıdıkları malları teslim alan ve kent kent dolaşarak alıcı bulanlara deniliyor.

Kolbar ve kasıbkarlar, yaşları 13 ila 70 arasında değişen insanlardan oluşuyor. Aralarında ilk okul diploması olanlar da, üniversite diploması olanlar da var.

Doğu Kürdistan, İran rejiminin bilinçli politikaları ile yıldan yıla yoksullaştırıldı. Doğu Kürdistan, İran’daki en yoksul bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor. Diğer bölgelere göre burada daha az yatırım yapıldı, kalkınma kasıtlı bir şekilde frenlendi. Tarım ve sanayinin gelişmesinin önüne geçildi. Sonuç olarak, işsizlik değerleri de İran’ın diğer bölgelerine göre en yüksek düzeye ulaştı.

Ayrımcılık, baskı ve yoksullaştırma politikaları karşısında, kaçak yük taşımak bir tercih değil, hayatta kalmak için zorunlu bir hale geldi.

SİSTEMATİK YARGISIZ İNFAZLAR

Kolberlar, İran rejiminin sistematik olarak düzenlediği saldırıların yanısıra zorlu hava koşulları ve tehlikeli coğrafik koşullar nedeniyle de hayatları pahasına, geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Her yıl onlarca kolber, tam bir cezasızlıktan yararlanan İran güçlerinin saldırılarında hayatını kaybederek, çok sayıda kolber de kötü hava koşullarının kurbanı oluyor.