ÖHD: Devlet her sıkıştığına Kürtlere saldırıyor

“Devlet her sıkıştığında Kürtlere saldırarak kendi bekasını ve bütünlüğünü sağlayabileceğini düşünüyor” diyen ÖHD’li avukatlar, “Kürt halkı da Kürt avukatlar da her zaman olduğu gibi bunlara karşı onuruyla direnecek" mesajı verdi.

Demokratik Toplum Kongresi'ne (DTK) dönük yapılan soruşturma kapsamında dün 4 kentte çok sayıda kişi gözaltına alındı. Amed, İstanbul, İzmir ve Adıyaman'da yapılan ev baskınlarında 24’ü avukat olmak üzere 72 kişi, emniyetteki ifade işlemleri ardından 21 avukat, akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Diğer isimler ise hala gözaltında. Gözaltılara tepkiler devam ediyor.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar Nagehan Avçil ve Veysi Eski, iktidarın her sıkıştığında Kürt aydın ve siyasetçilere yöneldiğini ifade etti.

Yapılan operasyonu “siyasi soykırım” olarak nitelendiren ÖHD’li Nagehan Avçil, "Sözde ‘yargı reformu’ yapılacağına dair açıklamalar sonrasında gerçekleşen bu operasyona şaşırmadık. İktidarın her reform açıklaması sonrasında Kürt siyasetçi ve hukukçulara karşı uyguladığı bir baskı yöntemi bugün de bu şekilde karşımıza çıktı” şeklinde konuştu.

‘ÖHD DAYANIŞMAKTAN VAGEÇMEYECEK’

Derneklerinin 4 sene önce KHK ile kapatıldığını hatırlatan Avçil, "O zaman da Kürt siyasetçilerini, hukukçularını susturabileceklerini sandılar. Ama faşizm saldırılarını arttırdıkça bizim mücadelemiz de artacaktır ve artmakta. Faşizme hiçbir şekilde boyun eğmeyeceğimiz, derneğimiz kurulduğundan bu yana ortadadır. Ne bizler devrimci hukukçularla dayanışmaktan vazgeçeceğiz ne de bu ülkenin muhalif avukatları ÖHD ile dayanışmaktan vazgeçecek. Faşizme karşı birlikte mücadele ederek, mutlaka kazanacağız" diye konuştu.

‘DEVLET HER SIKIŞTIĞINDA KÜRTLERE SALDIRIYOR’

ÖHD’li Veysi Eski ise, yapılan operasyonu “iktidarların iç sorunlarını Kürtlere saldırarak aşmaya çalışması” olarak tanımladı. Geçmişte FETÖ ve AKP arasındaki çatışmalarda olduğu gibi yine Kürtlere yönelik bir saldırıyla karşı karşıya olduklarını söyleyen Eski, “Devlet her sıkıştığında Kürtlere saldırarak kendi bekasını ve bütünlüğünü sağlayabileceğini düşünüyor. Yanılıyorlar. Kürtlerin kendi haklarını almadığı bir ülkede demokratik bir zemin yaratılamaz. Kürt halkının ve Kürt avukatların mücadelesi mutlaka başarıya ulaşacaktır" diye belirtti.

‘KÜRT AVUKATLARI HER ZAMAN DİRENECEK’

Avukatların savunmayı temsil ettiğini vurgulayan Eski, DTK’de ele geçirilmiş bazı dijital materyallerde ismi bulunan avukatların söz konusu gerekçelerle gözaltına alınmayacağını dile getirdi. Eski, "Avukatların her yerde isimleri olabilir. Gerekçesiz gözaltılar savaş politikalarının bizim üzerimizden yürütülmesi meselesidir. Fakat Kürt halkı da Kürt avukatlar da her zaman olduğu gibi direnecek" dedi. Türkiye’deki sorunların çözümü için barışın şart olduğunun altını çizen belirten Eski, “Barışın birinci şartı ise, Kürt sorununun çözülmesidir. Ancak Kürt sorununun çözümü halinde insan haklarına ulaşılabilir. Aksi takdirde yapılan tartışmaların hepsi havanda su dövme anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.