Önlü: Kesintisiz mücadele ve inşa sürecindeyiz

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, partisinin inşa çalışması başlattığını belirtirken, Milletvekili Kemal Bülbül de açlık grevleri için eylemler örgütleyeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü, 4 aylık “Herkes İçin Adalet” kampanyasına ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi. HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül katıldığı basın toplantısında kampanyanın içeriğini, amacını değerlendirdi.

Önlü, 2020 yılının tüm muhalifler için zor bir yıl olduğunu, iktidarların muhaliflere, demokrasi güçlerine antidemokratik baskılar uyguladığını belirterek, aynı zamanda mücadele yılı olduğunu dile getirdi. Önlü, “MHP Genel Başkanının ‘HDP kapatılmalıdır’ demesi, aslında bütün yol ve yöntemleri denedik, bir türlü kapatmıyoruz’ itirafıdır. Yargısı, kolluk kuvvetlerine kadar, kayyumla gasp gibi her türlü yol, yöntem denendi, ama bir türlü bunun toplumsal karşılığını geriletemediler. Partimizin üzerinde bu kadar ağır baskıların uygulaması, sadece partimizle sınırlı değil, bütün demokrasi güçlerini sindirmeye çalışıyorlar. Muhalif basını tamamı ile susturdu. Pandemide toplumun yoksullaşması, çaresiz, umutsuz olmasını bir fırsata çevirdi. Fakat kendisi için bir rant alanı açtı. Emekçiyi ölüme sürükleyerek süreçten faydalanmak istedi. Biz de buna karşı toplumun mutsuz, alternatifsiz olmadığını, pandemi koşullarında bile mutlaka örgütsel gücümüzü, toplumsal kitle ile olan bağımızı korumamız gerekiyordu. Bunun için Kardeş Aile kampanyası başlattık. İhtiyaç sahiplerine katkı sunduk” diye konuştu.

'İKTİDAR GİDENE KADAR MÜCADELE!'

Alanları koruma mücadelesi verdiklerini belirten Önlü, “Toplumu sessiz bırakma çabası vardı. Buna karşı mutlaka alanları korumamız gerekiyordu. 1 Haziran'da Adalet Demokrasi Özgürlük Yürüyüşü başlattık. Yürüyüşle birlikte toplumdaki birçok korku kırıldı. İşinden edilen birçok kişi greve başladı. En son olarak Boğaziçi Üniversitesi direnişi verildi. Bu iktidarın elindeki en büyük argüman savaştır.  Savaşta bütün her şeyi dizayn etmeye çalışıyor. Savaşa karşı barış, tecride karşı özgürlük dedik. 1 Eylül'de böyle bir süreç başlattık. Bu beraberinde birçok buluşmayı da getirdi. En başta ortak mücadele etmemiz gereken Aleviler, kadınlar, gençler, ekolojistler ve muhalif dinamikler ile bir araya geldik. Bu iktidara karşı ortak mücadeleyi nasıl yürüte bileceğimizi tartıştık. Süresiz, kesintisiz AKP, MHP ve Ergenekon bloku gidene kadar mücadele edeceğiz” diye kaydetti.

‘İNŞA SÜRECİNE GİRDİK'

Parti olarak bir inşa sürecine girdiklerini vurgulayan Önlü, şöyle devam etti:
“Kürdistan’da kaybedileni kazanmak, Batı’da ise AKP-MHP’ye kaybettirmeyi hedefliyoruz. Sadece kaybettirmek ile yetinmiyor inşa etmek gerekiyor. Bunun için 4 aylık bir süreç başlattık. 01 Şubat- 01 Haziran arası temel ihtiyaç olan, adalete ihtiyaç duyan bütün herkes için süreç başlattık. Herkes için adalet dedik. Türkiye'de ve Kürdistan'da her alanın, adaletsizliğin yaşandığını hep dile getiriyoruz. Düşman hukuku uygulandığı bir AHİM kararı var. Bunun için 4 aylık kampanyamızın temel başlıklarından biri AHİM. Kararını topluma anlatmasıdır. Temel sorunlarından biri de açlık, doğa, kadın karşısında da bir adaletsizlik var. Bunların hepsini içerecek 4 aylık bir program çıkardık. Bu kampanyalarımızı yürüteceğiz. Bununla birlikte bir eylem sürecine de gidiyoruz. Belirli günler için eylem takvimini ortaya çıkaracağız. Parti çalışanlarımızla, kadın, gençlik üyelerimiz, birleşenlerimizle birlikte bu süreci beraber örgütleyeceğiz."

'AÇLIK GREVLERİ İÇİN EYLEMLER ÖRGÜTLENECEK'

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ise kampanya kapsamında AİHM kararı, Kobanê davası ve tecride karşı yürütülen açlık grevleri çerçevesinde meşru demokratik eylemlerin yapılacağını belirtti. “AKP Genel Başkanından bakanlarına, il örgütünden savcılarına kadar hepsi iliklerine kadar suç işliyor. Süleyman Soylu Kürt halkına, HDP’ye, kadınlara, Alevilere, insanlığa karşı suç işliyor” diyen Bülbül, bu yüzden AKP Genel Başkanı ve Soylu’nun yargılanması gerektiğini vurguladı. 
Bülbül, şöyle konuştu: “Bugünkü ortamda yargılanmasına imkan vermiyor olabilir. Fakat hukuk, adalet, eşitlik ve özgürlüğü sağlayıp mutlaka bunların yargılanmasını ve hukuk önünde işlediği suçların cezasını çekmesini sağlayacağız. Bir üniversite öğrencisi Gülistan Doku bir yılı aşkındır Dersim’de bulunamıyor. Dersim’de alınan nefesi, evleri, sokağı, konuşmayı izleyen devlet bir tane üniversite öğrencisi kadını bulamıyor. Bu ne ahlaksızlıktır. Aslında Gülistan Doku, Veli Yıldız şahsında Dersim’e ve Türkiye toplumuna, Kürt, Alevilere yürütülen sistematik bir inkâr politikası var. Bugün Tunceli kanunu güncellenerek yürütülüyor. Tüm sorunlar karşısında meşru, demokratik mücadelemizi yürüteceğiz.”