Şengal Özerk Yönetimi: Irak hükümetinin sessizliği düşmanlarımıza cesaret veriyor

Şengal Özerk Yönetimi, Türk devletinin Şengal Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Merwan Bedel’i hedefleyen saldırısını kınadı, saldırılardan Irak ve KDP’nin de sorumlu olduğunu söyledi.

Şengal Özerk Yönetimi Eşbaşkanlığı, Türk devletinin Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile Şengal Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Merwan Bedel ve çocuklarının bulunduğu araca yönelik yaptığı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Merwan Bedel’in katledildiği saldırıyı kınayan Şengal Özerk Yönetimi, Türk devletinin saldırılarından Irak ve Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) de sorumlu olduğunu söyledi.

Êzidîler için kutsal olan Rojiya Êzî gününde Merwan Bedel ve çocuklarına saldırı düzenlendiği  yapıldığı belirtilen açıklamada şunlara yer verildi: “Merwan Bedel, çocukları için bayram hazırlığı yapmak için evden çıktı. Saldırı sırasında çocukları Dinya Merwan (11) ve Dicle Merwan da yanındaydı. Êzidîlerin düşmanı işgalci Türk devletinin bu mübarek günü bilinçli olarak seçtiğini çok iyi biliyoruz. Çünkü düşmanın amacı en kutsal günümüzü, en anlamlı günümüzü, en acılı gün yapmaktır.

AMAÇ ÊZİDÎLERİ YOK ETMEK

Şengal Özerk Yönetimi Eşbaşkanları, saldırı Hewlêr ile Bağdat arasındaki 9 Ekim Anlaşması’nın bir devamı olarak görüyoruz. Saldırı, 9 Ekim Anlaşması’nın bir parçası. Bu saldırı Mam Zekî, Şehit Zerdeşt ve Şehit Seîd Hesen’in şehadetlerinin devamıdır. Düşmanın amacı Êzidî halkının öncülerini, Êzidxan’ın statüsünü yok etmektir. Êzidîler topraklarında iradeleriyle, özgürce yaşamak ve kendi kendilerini yönetmek istiyorlar. Özgür iradeleriyle dünyada varlıklarını sürdürmek istiyorlar. Fakat düşmanlar Êzidîlerin kökünü kazımak istiyor ve en doğal hakları dahi Êzidîlere fazla görüyorlar.

DÜŞMAN ÊZİDÎ TOPLUMUNUN İRADESİNİ TESLİM ALMAK İSTİYOR

Şehit Merwan Bedel, fermandan bu yana bütün varlığıyla Êzidî halkı ve Êzidxan için mücadele etti. Şehit Merwan Bedel, Ferman’ın başından beri DAİŞ çetelerinin karşısında durup direndi. İlk günden direniş alanlarında yer alarak YBŞ saflarına katıldı. O günden şehit edildiği güne kadar Êzidî halkının örgütlenmesi, kendini koruması ve özgür bir yaşamı inşa etmek için yılmadan çalıştı. Askeri alandan diplomasiye ve her alanda demokratik bir toplumun inşası, Şengal halkının statüsünü sağlamak için çalıştı, çabaladı. Bugün özgür bir Şengal’den bahsedebiliyorsak, Şehit Merwan Bedel’in de büyük bir emeği vardır.

Şengal Demokratik Özerk Meclisi 4’üncü Kongresi’nde Mervan Bedel, Şengal Yürütme Konseyi Eşbaşkanı olarak seçildi. Êzidî toplumun öncüsü olarak büyük bir rolü ve sorumluluğu vardı. O da bu kutsal görevi yapmak için elinden geleni yaptı. Merwan Bedel’in hedef alınması, Êzidî halkının hedef alınmasıdır. Êzidî toplumuna yönelik büyük bir saldırıdır. Düşmanlarımız bu şekilde Êzidî halkının öncülerini bilinçli bir şekilde hedef alıyor ve toplumun iradesini teslim atmak istiyor.

IRAK HÜKÜMETİ HESAP VERMELİ

Bu saldırı işgalci Türk devleti tarafından gerçekleştirilmesine rağmen, saldırıdan Irak hükümetini sorumlu tuttuğumuzu kamuoyuna bildirmek isteriz. Irak hükümetinin Êzidî halkına yönelik bu saldırının hesabını vermesi gerekiyor. Irak hükümetinin Êzidî düşmanlarına karşı bir duruşu olsaydı ne DAİŞ çeteleri Şengal’e saldırabilirdi ne de işgalci Türk devleti Êzidî halkının öncüleri Mam Zeki’yi, Seid Hesen’i ve Merwan Bedel’i şehit edemezdi. Irak hükümetinin bu sessizliği ve işbirliği, düşmanlarımızı cesaretlendirmekte ve bu saldırıların önünü açmaktadır.

KDP DE SORUMLUDUR

KDP ve yetkililerin sürekli Şengal’i hedef alması ve hedef göstermelerinden dolayı bu saldırıdan KDP’yi de sorumlu tutuyoruz. KDP, varlığını işgalci bir Türk devletinin varlığına bağlamıştır. KDP, Êzidî halkını, kurumlarını, kuruluşlarını Êzidî halkının iradesini temsil eden Özerk Yönetimi ve Êzidî toplumun öncülerini hedef gösterdi. Şengal’i her seferinde hedef gösterenler de bu saldırıdan sorumludur.

Şengal Özerk Yönetimi Eşbaşkanları olarak, Şehit Mervan Bedel’in cenaze törenine tüm Şengal halkını katılmaya çağırıyoruz. Êzidî halkının tüm düşmanlarına hiçbir saldırının halkımızın iradesini kıramayacağını söylüyoruz. Hiçbir saldırı bizi bağımsız ve özgür bir Şengal için savaşmaktan alıkoyamaz. Bu temelde tüm Êzidî halkını her zamankinden daha fazla iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Tüm halkımızı yarın Şehit Merwan Bedel’in cenaze törenine katılmaya ve düşmana güçlü bir yanıt vermeye çağırıyoruz. Şehit Mervan Bedel, şehadetine kadar halkı için çalıştı. Halkımız şehitlerin mücadelesine daha fazla sahip çıkacak ve mücadelelerini yükseltecek.”