Şengal’de Ağustos şehitleri anıldı

Ağustos şehitleri Şengal’de yapılan bir törenle anıldı. Anmada birlik ve intikâm mesajları verildi.

Êzidî Koordinasyon Üyesi Zeki Şengali 15 Ağustos 2018’de, YBŞ Komutanlarından Seid Hesen 16 Ağustos 2021’de işgalci Türk devletinin saldırılarında şehit düşmüştü. Ayrıca Sikêniyê Hastanesi de işgalci devlet tarafından 17 Ağustos 2021’de bombalanmış, bombalamada 8 YBŞ savaşçısı ve Şengal sağlık komitesi üyesi şehit düşmüştü.

Şehitler için Şengal Dağı’ndaki Şehit Dilgeş ve Şehit Berxwedan Şehitliği’nde bir anma töreni gerçekleştirildi. Şehit Aileleri Derneği tarafından düzenlenen törene, yüzlerce Arap ve Êzidî Şengalli, aşiret liderleri, askeri yetkililer, YBŞ ve YJŞ savaşçıları, Êzdîxan asayişi, TAJÊ ve PADÊ katıldı. Saygı duruşuyla başlayan anmada şehit aileleri adına Hemed Bişar konuştu.

'ÊZİDÎ HALKI BİRLİK OLMALI'

Hemed Bişar, “Bugün bizden istenen Êzidî halkının birliğidir. Bu kahraman arkadaşlarımız Irak topraklarında şehit düştü. Irak neden bu saldırılar karşısında hâlâ sessiz? Şengal’de bir direniş gerçekleşiyor. Şehitlerimize kanlarını yerde bırakmayacağımızın sözünü veriyor ve kadın, çocuk, anne, baba olarak hepimizin bu mücadeleyi genişleteceğimizin sözünü veriyoruz” diye konuştu.
Daha sonra Şengal Özerk Yönetimi adına konuşan Xelef Qasim, şunları söyledi: “Herkes Tilizêr patlamasından son olaylara dek birçok öncümüzü bu ayda kaybettiğimizi biliyor. Güney Kürdistan’daki kamplarda halkımız işkence ve katliamlarla karşılaşıyor. Uluslararası kurumları sorumluluklarını yerine getirmeye ve halkımızın geri dönüşü için çalışmaya çağırıyoruz.”

'İNTİKÂMLARINI ALACAĞIZ'

YBŞ ve YJŞ adına konuşan YBŞ komutanlarından Çeko Şengali, “Êzidî halkı olarak Ağustos ayını coşkuyla değil intikâm duygusuyla karşılayacağız. İşgalci Türk devleti halkımıza her zaman düşmanlık yapmıştır. Ancak halkımız yanında Egid ve kahramanlarımız dışında kimseyi görmemiştir. Bugün bize düşen sorumluluk şehitlerimizin hayallerine sahip çıkmaktır. Bu topraklarda Seidler'in intikamını alacağız. Şengal’e el uzatan herkesin karşısında duracak, nasıl ki fermanda şehit verdiysek bu halk için sonuna kadar şehit verecek ve kimsenin halkımıza el uzatmasına izin vermeyeceğiz. YBŞ ve YJŞ olarak intikam ve tek bir savaşçımız kalana dek şehitlerimizin yolundan gitme sözü veriyoruz” dedi.

'ŞENGAL'E PKK SAHİP ÇIKTI'

PADÊ adına konuşan Hisên Heci ise şunları söyledi: “Şengal’e saldırdıklarında PKK ile Mam Zeki ve Seidler gibi öncüler dışında kimse Şengal’e sahip çıkmadı. Şengal’in güvenliği için her şeyi yaptılar ancak Irak’ın gözü önünde hedef alındılar.”

Anmada TAJÊ adına konuşan Kinê Xidir, “Bu ayda yaşamını yitiren tüm şehitlerimizi anıyoruz. Şehitlerimizin özellikle de Mam Zeki ve Seid Hesen’in hayallerini yerine getirmek istiyorsak Êzidîlik için çalışmalı ve birliğimizi güçlendirmeliyiz. Düşmanın tank ve toplarından korkmuyoruz. İrademizle mücadeleye devam edeceğiz. Annelerimiz ve kız kardeşlerimizin çığlıkları hâlâ kulaklarımızda. Mücadele edeceğiz ve tüm bunların hesabını soracağız. Şehitlere sahip çıkmalı ve Şengal’e geri dönmeliyiz” dedi.

Nayif Şemo da Şengal’deki aşiret liderleri adına konuşarak tüm şehitlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Sikêniyê şehitleri, Mam Xeki ve Seid Hesen’le ilgili bir sinevizyon gösterimi yapıldı ve tören sloganlarla sona erdi.