Şırnak'ta işgal ve ihanete karşı nöbet

Şırnak ve ilçelerinde işgal ve ihanete karşı “Yaşam Nöbeti” başlatıldı.

Şırnak merkez ve ilçelerinde Türk işgal saldırılarına ve KDP ihanetine karşı “Yaşam Nöbeti” eylemi başlatıldı. “Savaşa karşı barış, ölümlere karşı yaşam için” şiarıyla parti binalarında başlatılan eylem, yarın HDP Şırnak İl Örgütüne yapılacak kitlesel ziyarete kadar devam edecek.

 
ŞIRNAK
Şırnak merkezde başlatılan nöbete HDP Milletvekili Hasan Özgüneş, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve çok sayıda kişi katıldı. Eyleme katılanlar, Ramazan Bayramı dolayısıyla partiye gelenler tarafından ziyaret edildi.
Eylemde konuşan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Abdullah Güngen, “Bu bayramda da bir saldırı başlatılmış durumda ve yüreklerimiz yanıyor. Kürdistan ve Kürtler üzerinde vahşice bir saldırı yürütülüyor. Savaşa karşı çıkmak için 2 gün boyunca nöbet eylemi başlattık. Tüm halkımızın bu nöbet eylemine destek vermesini istiyoruz” çağrısı yaptı.
HDP’li Hasan Özgüneş ise, AKP-MHP’nin Kürtlere topyekun bir saldırı başlattığına işaret ederek, “Başûr, Şengal ve Rojava’ya yönelik saldırıların olduğunu görüyoruz. Bakur’da da halkımıza ve partimize yönelik saldırılar söz konusu. Bu bir konsept savaşıdır. AKP, Ukrayna ile Rusya ve NATO üyesi ülkeler arasındaki savaşı bir fırsat olarak kullanmak istiyor. Ortadoğu’da ise üçüncü dünya savaşı başlamış durumdu. Türkiye, yeni bir Osmanlı konseptiyle Başûr, Şengal ve Rojava’da tek seferlik bir savaş başlatmak istiyor. Çok kirli oyunlar var ve bunu da halkımız üzerinden sürdürüyorlar” diye belirtti.
Özgüneş, şunları söyledi: “Adalet ve yaşam nöbetimiz yarın da sürecek. Tüm Botan halkımızı nöbeti desteklemeye ve yok etme savaşına karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Bu faşizmi ve savaşı demokratik bir şekilde durdurmalıyız. Mücadelemizle Ortadoğu'da barışın yolunu açalım.”
Eylem, seslendirilen ezgilerle sürdürülüyor.

 
SİLOPİ
Silopi’de başlatılan nöbet eylemine yüzlerce kişi destek verdi. Nöbete destek verenlerden Abdullah Bakşi (55), Kürtlere yönelik saldırıların son bulmasını istedi. Bakşi, “Bu mübarek günde barış ve huzur içinde olmamız gerekirken, maalesef kötü haberler alıyoruz. Bütün Kürtler kardeştir. Eşitlik ve barış olsun istiyoruz. Cezaevlerindeki tutuklular üzerine uygulanan baskılar kaldırılsın, dağlarımızın bombalanmasın. Bunun için bütün Kürtlerin bir olması ve buna karşı durması gerekiyor” dedi.
Sabriye Değer (50) ise “Bu hayırlı günde halkımızın üzerinde yürütülen savaşın durmasını istiyoruz. Bu akan kanın bir an önce durması gerekiyor. Bütün halkımızın birleşmesi ve savaş çıkartanların önlerini kapatmamız gerekiyor. Bu zulme karşı direneceğiz” diye konuştu.
Abdullah Acar (65) da Mesut Barzani’nin “Bir daha kardeş kanı dökmeyeceğiz” sözlerine işaret ederek, “Bugün yine Kürt kardeşlerini vuruyor. Eski düşmandan dost olmaz. Bunun farkında olarak hareket etmek gerekiyor. Birliğimizi ve beraberliğimiz sağlamamız gerekiyor. Kürtler birlik ve beraberlik içinde olursa kimse onlara saldıramaz” ifadelerini kullandı.


CİZRE
Cizre’de HDP ilçe binasında başlatılan eyleme de destek yoğun oldu. HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, görevi gasp edilen Cizre Belediye eşbaşkanları Berivan Kutlu ve Mehmet Zırığ ile çok sayıda kişi eyleme katıldı. Buradaki eylem saat 17.00’a kadar devam edecek.
Şırnak’ta 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitiren Leyla Akyol’un İzmir’den gelen annesi Hamdiye Akyol ve Adıyaman HDP İl Örgütü üyeleri de buradaki eyleme destek ziyaretinde bulundu.

 
İDİL, BEYTÜŞŞEBAP, ULUDERE
İdil’deki eyleme görevi gasp edilen İdil Belediye eşbaşkanları Songül Erdem ve Murat Şen’in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Beytüşşebap ve Uludere’de başlatılan nöbet eylemine de sürüyor. Buralardaki eylemde savaşın durdurulması çağrısı yapıldı.