Ağır hasta tutsak Özkan'a 3 bin 300 km yol işkencesi

Ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan, 2 haftada 3 bin 300 kilometre yol dolaştırıldı, aç bırakıldı. Özkan'ın yolda fenalaştığı öğrenildi.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde olan 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan, 27 Haziran’da İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildi. Uçakla götürülen ve İstanbul’da bir cezaevinde tutulan Özkan, dün götürüldüğü ATK’de kalp sağlığı hakkında rapor hazırlanması için muayene edildi. Özkan, ATK’deki işlemlerin ardından dün akşam saatlerinde uçakla tekrar Amed'e getirildi. Özkan’ın, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uçakta fenalaştığı belirtildi.

 3 BİN 300 KM DOLAŞTIRILDI, AÇ BIRAKILDI

Ağır sağlık sorunları olan ve yürümekte zorlanan Özkan, 3 bini Amed -İstanbul, 300’ü de Amed-Elazığ olmak üzere 2 haftada en az 3 bin 300 kilometre yol dolaştırıldı.
Özkan, sağlık sorunlarının kötüye gitmesi üzerine son bir ayda 7 kez Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Elleri kelepçeli bir şekilde asker ablukasında hastaneye kaldırılan Özkan, son olarak sağlık raporu için ring aracıyla Elazığ’daki bir hastaneye götürüldü. Özkan, yetkili hastanenin Amed'de olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderildi. Özkan, Elazığ’a götürülerek tekrar cezaevinde geri getirildiği bir gün boyunca aç bırakıldı.

'CEZAEVİNDE KALABİLİR' İŞKENCESİ

Hayati tehlikesi bulunan Özkan’ın aile ve avukatlarının başvuruları üzerine sağlık raporu için 23 Haziran’da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Özkan, ağır sağlık sorunlarına rağmen sadece ruh sağlığı değerlendirilmesine tabi tutuldu. Daha önce verilen yüzde 87 engel ve “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özkan’ın kalp sorunları yerine ruh sağlığını değerlendiren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu, psikiyatrist tedavi önererek, “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi.  
Özkan, tutuklu bulunduğu günden bu yana 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 defa da anjiyo oldu. Özkan’ın kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor.