Anne Şenyaşar: Gözümün önünde katledenler serbest

Anne Emine Şenyaşar, "Eşimi gözümün önünde katlettiler" diyerek, katillerin serbest olmasına isyan etti.

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının katliamında eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıda yaralanan oğlu Ferit Şenyaşar’ın direnişi 93. gününde devam ediyor. Şenyaşarlar, Elazığ Cezaevi'nde 3 yıldır tek kişilik odada tutulan Fadıl Şenyaşar ile yapılan telefon görüşmesi nedeni ile nöbetlerine gecikmeli başladı.

 'GÖZÜMÜN ÖNÜNDE KATLETTİLER'

Cezaevindeki oğlu ile 20 dakika görüştüğünü belirten Anne Şenyaşar, oğlunun cezaevinde tutulduğu şartlara dikkat çekti. Şenyaşar, "Yazıktır. 3 yıldır tek başına bir odada tutuluyor. Ailemden 3 kişiyi öldürdüler, birini cezaevine koydular. Siz hiç hastanede insanların katledildiğini duydunuz mu? Eşimi gözümün önünde katlettiler. Kafasını ezdiler. Bu adalet mi? Hastaneyi geceden boyayıp, kamera kayıtlarını yok ettiler. Hastane insanları iyileştirmek için var, öldürmek için değil. Bu nasıl adalet? Kimse böyle bir katliam yapamazdı. Ben 3 aydır burada oturuyorum. Oğlumun bırakılmasını istiyorum. Biz esnaftık. Kime ne yaptık? Neden ahımızı alıyorlar. 3 aydır buradayım. Artık gözlerim görmüyor. Bu zulmü kaldıramıyoruz. Vekillik insanları öldürmek mi? Neden yargılamıyorlar" şeklinde konuştu.

‘SAVCI BİZİMLE GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ'

Ferit Şenyaşar ise kardeşi ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin şunları kaydetti: "O da bizim gibi umutlu. Adaletin sağlanacağı günü bekliyor. 93 gündür adalet mücadelesi verdik. 10 baro başkanı bizi ziyaret etti. Ve bize hukuki destek sözü verdiler. İsteğimiz 81 baro başkanına ulaşmak ve hukuki destek isteyeceğiz. Dosya savcısı siyasi baskı altında olduğu için bizimle görüşmek istemedi. Bu da bizim haklı olduğumuzu gördük. Siyasi baskıdan dolayı savcılar işini yapamaz duruma gelmiş. Bu baskının kaldırılması ve adaletin sağlanmasını istiyoruz. Vicdanlı olan herkese dayanışma çağrısında bulunuyoruz" dedi.
Öte yandan ailenin sanal medya hesabı üzerinden "Adalet mücadelemiz 93. günde... Her gün 40 km yol gidip geliyoruz. Bu bizi zor gelmiyor, bizi yormuyor. Asıl bizi yoran ve kahreden yargının adalet talebimize karşı kör, sağır olmasıdır..." denildi.

SES, HDP VE ANNELERDEN ZİYARET

Adliye bariyerleri önünde nöbet eylemini sürdüren aileye destek ziyaretleri de sürüyor. Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası (SES) Amed Şubesi yönetimi ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Remziye Tosun ile Ayşe Sürücü ve Barış Anneleri, aileyi nöbet yerinde ziyaret etti. Anne Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar kendilerini ziyaret edenlere nöbet eylemleri ve yaşadıkları hakkında aktarımlarda bulundu.

Ziyarette konuşan SES Amed Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, cezasızlık politikalarının, adalet arayışlarını adliye binaları önüne taşıdığını, katliam yapanların cezalandırılamayacağını bildikleri için suç işlemeye devam ettiğini kaydetti. Şenyaşar Ailesi'nin adalet nöbetine vurgu yapan Güldiken, "Deliller olmasına rağmen gerekli soruşturma ve kovuşturma yürütülmemekte. Ortada bir katliam olmasına rağmen, insanların kanına eli bulaşmış bir kişiyi AKP tekrardan yönetimine aldı. Yargılanması gerekirken, hala görev verilmekte. Bu katliamlara ve yapılacak katliamlara onay vermektir. Biz ailenin adalet arayışlarına ortak olmaya devam edeceğiz" dedi.
Aileyi ziyaret eden heyetler, bir süre aile ile birlikte nöbet tuttu.