Apê Musa mezarı başında anıldı: Mücadelen devam ediyor

Apê Musa, katledilmesinin yıl dönümünde Nusaybin’deki mezarı başında anıldı. Anmada, "Musa Amca mücadelen devam ediyor hem de milyonlarla birlikte devam ediyor" denildi

Amed'de 20 Eylül 1992’de JİTEM tarafından katledilen Kürt Gazeteci-Yazar Apê Musa (Musa Anter), Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Sitîlîlê köyündeki mezarı başında anıldı.
Anmaya Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) yöneticileri, Mezopotamya Ajansı (MA), Jinnews, Xwebûn gazetesi çalışanları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Meclis Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, milletvekili Garo Paylan ile HDP, DBP il ve ilçe yöneticileri katıldı.

'İZİN VERMEYECEĞİZ'

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Anter’in katledilmesinin üzerinden 29 yıl geçtiğini ve takipçilerinin kendisini unutmadığını dile getirdi. Altan, Özgür Basın ve Kürt halkının Apê Musa’yı unutturmayacağını söyledi. Katillerin yargılandığı davanın zamanaşımı riskine dikkat çeken Altan, katliamın karanlıkta bırakılmak istendiğini ancak buna izin vermeyeceklerini söyledi. Katledilen özgür basın emekçilerinin unutturulmak istendiğini sözlerine ekleyen Altan, sabah saatlerinde yapılan anmada Ferhat Tepe’nin fotoğrafının yasaklanmak istendiğini ve buna izin vermeyeceklerini söyledi.

'CAN VE MÜCADELE RUHU VERDİ'

HDP Milletvekili Garo Paylan, Apê Musa’nın bir hakikat anlatıcısı olduğunu, her halk için hakikat anlatıcılarının önemli olduğunu vurguladı. Kürtlerin olmadığının savunulduğu bir dönemde Apê Musa’nın Kürtlerin varlığından bahsettiğini dile getiren Paylan, bunları söylediği için bedel ödemek zorunda bırakıldığını hatırlattı. Apê Musa’nın katledilerek ona sonsuzluk verildiğine vurgu yapan Paylan, “Yaşamıyla Kürt halkına can verdi. Kürt halkının varlığını Türkiye’ye gösterdi. Ölümüyle de milyonlara yaşam sevinci ve mücadele ruhu verdi” dedi. Apê Musa gibi Ermeni halkının da hikaye anlatıcısının Hrant Dink olduğunu anımsatan Paylan, “Musa Anter de yaşıyor, Hrant Dink de yaşıyor… Musa Amca mücadelen devam ediyor hem de milyonlarla birlikte devam ediyor. Bu mücadele asla geride durmayacak. Çok yaşa Musa Amca” diye konuştu.
Paylan’ın ardından Musa Anter’in oğlu Anter Anter, anmaya katılanlara teşekkür etti.
Musa Anter'in mezarına bırakılan karanfil ve alkışlarla anma etkinliği sonlandırıldı.