Dil Çalıştayı Amed'de başladı

Dil ve Kültürler Ağı'nın, yol haritasını belirlemek için Amed'de düzenlediği çalıştay başladı.

Dil ve Kültürler Ağı'nın, yol haritasını belirlemek amacıyla iki gün sürecek olan dil çalıştayı Amed'deki Demir Otel'de başladı. Çalıştaya yazar, akademisyen, eğitimci, yayıncı, iş insanları  ve kadın kurumları ile kültür sanat kurumlarından 300'e yakın kişi katıldı.

‘İÇİNDE BULUNULAN DURUMDAN HERKES RAHATSIZ'

Çalıştayın açılış konuşmasını sekretaryadan Dilbilimci Zana Farqinî yaptı. Farqinî, Kürt dili ve kültürünün içinde bulunduğu durumdan herkesin rahatsız olduğunu ifade ederek, bu konuda adım atma amacıyla toplanmanın önemine değindi. Farqinî, “Dil ve kültür konusunda birbirinden bağımsız olarak birçok kurum çalışmalarda bulunuyor. Ancak biz bunun yeterli olmadığını görerek birlikte çalışma yapma ihtiyacını gördük. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Kürt kültürü ve dili amansız bir asimilasyon politikasıyla karşı karşıya bırakılmıştır. Bu geçen yüzyıllık aradan sonra ilk kez Kürt dilinin yok olma sinyali verdiğini gördük. Buna karşı bir araya gelerek dil ve kültürümüze dönük saldırılara karşı nasıl bir yol yöntem izlememiz gerektiğini tartışacağız” diye konuştu.

‘TÜM KÜRTLERİN MESELESİ'

Dil sorununun sadece dil ile bizzat ilgilenenlerin ilgileneceği bir konu olmadığını, tüm Kürtleri kapsadığını söyleyen Farqinî, "Dil ve kimliğin uluslararası arenadaki temsiliyeti, prensiplerimiz nelerdir, Kürt dili ve kültürünün içinde bulunduğu durumu detaylı olarak ele alacağız” dedi.
Bu çalıştayın faydalı geçmesi için 12 tematik masa kurduklarını belirten Zana Farqinî, şöyle devam etti: “Bu masalar arasında yayıncılar, yazarlar, dil ve eğitim, kültür ve sanat, iş insanları, meslek odaları, insan hakları kurumları, iletişim masası, akademisyen ve sosyolog, kadın kurumları ve çocuk çalışmaları yapan kurumlar masalara ayrıldı. Her bir masa ‘ne’ ve ‘nasıl’ sorularından yola çıkarak yapılan öneriler kapsamında rapor hazırlayacak.”
Açılış konuşmasının ardından çalıştay, basına kapalı olarak devam ediyor.