Diyarbakır zindanında açlık grevi başlatıldı

Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishanesindeki tutsaklar, işkence ve kötü muameleye karşı 3 günlük açlık grevi başlatarak, sivil toplum örgütlerine çağrı yaptı.

Türkiye ve Kürdistan’daki hapishanelerde işkenceye karşı açlık grevleri yayılıyor.

Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki hak ihlallerine karşı açlık grevi başlatıldı. Tutsakların işkence ve kötü muameleye karşı bugün başlattığı açlık grevinin 3 gün süreceği bildirildi.

TUTSAK EMAN AİLESİNE AKTARDI

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasağında çocuk yaşta tutuklanan ve 35 yıl 10 ay ceza verilen Beran Eman (23),  ailesiyle yaptığı haftalık telefon görüşmesinde cezaevlerinde yaşananları aktardı. 

 TUTSAKLARA TEHDİT VE İŞKENCE

Son dönemlerde işkencelerin oldukça yoğun uygulandığını belirten Eman, sabah saatlerinde gardiyanların koğuş aramalarında hiçbir sebep yokken tutsaklarla tartıştığını ve “Devletin gücünü göreceksiniz” diyerek tehdit ettiğini söyledi.

Hapishanede son dönemlerde gardiyanların keyfi yaklaşımlarını arttırdığını hatırlatan tutsak Eman, C Blok’ta kalan tutsaklardan Ümit Özkan, Mehmet Kasım Aslan ve Doğan Özbahçeci’nin onlarca gardiyan tarafından koğuştan çıkarılarak, kameraların görüş açısının olmadığı kör noktalarda işkence edildiğini belirtti.

 İŞKENCE SON BULMAZSA SÜRESİZE DÖNÜŞTÜRÜLECEK

 Tutsakların darp raporu aldığını kaydeden Eman, tutsakların işkence edildikten sonra farklı koğuşlara gönderildiğini aktardı.

Zindanda bu sabah yaşananlardan sonra 1 No’lu Cezaevi’nde kalan tüm tutukluların uyarı amaçlı üç günlük açlık grevine girdiğini ifade eden Eman, işkencenin son bulmaması taktirde açlık grevi eyleminin süresiz bir eyleme dönüştürüleceğini söyledi. 

HUKUK ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

 Eman, hapishanede yaşananların yerinde tespiti için Amed Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) çağrı yaptı.