Halfeti'de işkence görenlere 50 yıl hapis!

Halfeti’de karakol bahçesinde işkence edilen kişilerden 14'üne toplam 50 yıl hapis cezası verildi.

Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili (Derto) Mahallesi’nde, 18 Mayıs 2019 tarihinde HPG gerillaları ile polisler arasında çıkan çatışma sonrası gözaltına alınan 8'i tutuklu 17 kişi hakkında "örgüt üyesi olmak" ve "örgüt yöneticiliği yapmak" iddialarıyla açılan davanın 9'uncu duruşması Urfa'daki 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Zeki Alakuş, Celal Ercan, Cindi Zincirkıran, Celal Yıldırım, Mehmet Alakuş, Fahrettin Alakuş, Ömer Gül ve Vakkas Kılıç, tutuklu bulundukları Urfa T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBIS) aracılığı ile duruşmaya katıldı. Tutuksuz yargılanan sanıklardan Güler Alakuş ile avukatlar duruşmaya katıldı. Tutsakların yakınları da duruşmayı izledi.

'İŞKENCE ALTINDA İFADE ALDILAR'

Duruşma, tutsakların Kürtçe yaptıkları savunmayla başladı. Tutsak Cindi Zencirkıran, gözaltına alındıkları sırada işkenceye maruz kaldığını belirterek, "Bizi karakol bahçesinde ters kelepçe ile saatlerce beklettiler. Üzerimize basıp geçiyorlardı. Kemiklerimi kırdılar. Burnumu, göğüs kafesimdeki kemiği kırdılar. Cinsel organıma elektrik verdiler. İşkence altında ifade verdim. Bana 'eğer bu ifadeyi imzalamazsan sana tekrar işkence ederiz' diyorlardı. İşkence altında ifade verdim. Bu ifadeyi daha önce de kabul etmediğimi belirtmiştim" şeklinde konuştu.

Tutsak Celal Yıldırım ise, "TEM Şube'de bize çeşitli işkenceler yaptılar. İşkenceden sırtımı sakatladılar. Elektrik verdiler. Ayaklarımdan tavana astılar. İşkence edildiğime dair hazırlanan rapor hala bana iletilmedi. Bize evraklar imzalatıldı" dedi.

Diğer tutsaklar da gözaltında maruz kaldıkları işkenceyi anlattı.

Duruşma avukat savunmalarıyla devam etti. Av. Hidayet Emmek, "İşkenceyle elde edilen delil, ceza yargılaması için tek başına hükme esas alınacak kuvvetli bir delil değildir" dedi.

Av. Faruk Bedlek de "Delil olarak dosyaya eklenen bu ifadeler kabul edilemez" vurgusunda bulundu.

Avukat Bekir Benek, "İşkenceye ilişkin yürütülen soruşturmanın bu dosyaya eklenmesini istiyoruz" diye kaydetti.

Savcı, sanıkların "adam öldürme ve yaralama", "örgüte bilerek isteyerek yardım etmek", "örgüt üyesi olmak", “devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” ve "örgüt yöneticisi olmak" gerekçeleriyle cezalandırılmasını istedi.

50 YIL CEZA

Mahkeme, Celal Ercan ve Zeki Alakuş'a “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6'şar ay, Mehmet Alakuş'a ise "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, 3 kişinin de tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Mahkeme, Celal Yıldırım, Fahrettin Alakuş, Cindi Zencirkıran, Ömer Gül ve Vakkas Kılıç'a da “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 3 yıl 6'şar ay hapis cezası vererek, tahliyelerine karar verdi.

Mahkeme, tutuksuz yargılanan sanıklar Gazeley Alakuş, Fatma Alakuş, Mehmet Hayri Çiftçi, Sariye Gümüş, Niyazi Gümüş ve Ruken Deniz'e “bilerek ve isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 2 yıl 1'er ay hapis cezası verdi. Mahkeme, diğer sanıkların ise beraatına karar verdi.