HDP’nin iş ve aş buluşmaları Van’da sürüyor

HDP’nin aş ve iş buluşmaları Van’da devam ediyor. HDP heyeti buluşmaların ikinci gününde Van’da toplumun farklı kesimleriyle bir araya geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 2021 yılı boyunca devam edecek olan İş ve Aş Buluşmalarına Van’da devam ediyor. Van İş ve Aş Buluşmalarının ikinci gününde de toplumun farklı kesimleriyle bir araya gelen HDP heyeti halkın sorunlarını dinledi, çözüm önerilerini aktardı.

Buluşmanın ikinci gününde iki koldan ziyaretler gerçekleştiren HDP heyetlerinin duraklarından biri Japon Pazarı oldu. HDP Emek Komisyonundan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Şaziye Köse ile milletvekilleri Serpil Kemalbay, Murat Sarısaç ve HDP Van İl yöneticileri, burada 30’dan fazla kadın esnafla buluştu. Çoğu terzilik yapan kadın esnaf, salgın koşullarıyla katmerlenen ekonomik krizin kendilerini iş yapamaz hale getirdiğini ifade etti. Biriken kiralar ve diğer borçları ödeyemediklerini anlatan esnaf, iktidarın yaptığını söylediği esnaf desteklerinden herkesin yararlanamadığını, yararlanabilenler için de bu yardımların yetersiz olduğunu dile getirdi. Esnaf, pazardaki dükkanların krizden kaynaklı kepenk indirdiğini de söyledi.

YEVMİYE İLE ÇALIŞAN İŞÇİLER HAYATTA KALMA MÜCADELESİ VERİYOR

HDP heyeti, yevmiyeyle çalışan inşaatçılar ve işçilerin toplandığı kahvehaneyi ve Rus Pazarını da ziyaret etti. İşçiler, hiç iş bulamadıklarını, zaten güvencesiz, sigortasız çalıştıkları için günü kurtarmaya çalıştıklarını söyledi. Dükkân ve işyerlerinin kapanmasının ve kentteki genel ekonomik darboğazın yevmiyeli çalışanları tamamen işsiz, aşsız bıraktığını söyleyen işçiler, haftanın iki günü ancak iş bulabildiklerini anlattı.

Rus Pazarındaki esnaf da diğer tüm küçük esnaf gibi kiralarını ve borçlarını ödeyemediklerini aktardı. 500 esnafın bulunduğu, giyim, oyuncak, züccaciye dükkanlarının olduğu pazarda dükkanların yüzde 30’undan fazlasının kapandığını, böyle giderse diğerlerinin de kapanmak zorunda kalacaklarını ifade etti.

SINIR KAPISI AÇILSIN, BORÇLAR ERTELENSİN 

Yoğunlukla küçük esnafın bulunduğu Yüzbaşıoğlu Sokak ve Peynirciler Çarşısındaki esnaf, kira desteğinden faydalanamamanın ve kredi borçlarını ödeyememenin yarattığı sorunları anlattı. Esnafa göre en büyük sorun kira ve kredi borçları. Kentteki işsizliğin kendi işlerini durma noktasına getirdiğini belirten esnaf, Kapıköy Sınır Kapısının kapalı tutulmasına da dikkat çekti. Kapının kapalı olmasının işlerini sekteye uğrattığını aktaran esnafın temel talebi ise kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi, herkese yeterli miktarda kira desteği verilmesi ve Kapıköy Sınır Kapısının acilen açılması.

Van Dinamik Sanayici İş İnsanları Derneği’ne de ziyarette bulunan heyet, KOBİ’lerin sorunlarını dinledi. Bilhassa kadın girişimciler için erişilebilir desteklerin sunulmadığını ifade eden KOBİ temsilcileri, KOBİ’lere yapılan hiçbir desteğin yeterli olmadığını ve sorunları çözmediğini belirtti.

HDP Ekonomi Komisyonu üyesi milletvekilleri Necdet İpekyüz, Erol Katırcıoğlu ile HDP PM üyeleri ve Van il yönetiminden oluşan heyet de Van Otelciler Odası ve Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Otelciler Odası Başkanı, Kapıköy Sınır Kapısının kapalı tutulmasının otellerin doluluk oranını yüzde 15’e düşürdüğünü aktardı. Türkiye’deki diğer sınır kapılarının açık olduğunu, İran’dan uçuşların serbest olduğunu belirten oda temsilcileri, sınır kapısının pandemi koşullarına uygun şekilde bir an önce açılması gerektiği vurguladı.

Organize Sanayi Bölgesi başkan ve temsilcileri de işsizlik ve geçim sıkıntısının kentin en can yakıcı sorunu olduğuna dikkat çekerken, sınır kapısının açılmasının otelcilik, tekstil, restoran ve diğer birçok sektöre iyi geleceğini ifade etti.

ERCİŞ’TE HAYVANCILIK YAPANLARDAN ORTAK ŞİKAYET: YÜKSELEN YEM FİYATLARI VE USULSÜZ CEZALAR

Heyetin diğer üyeleri HDP Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Garo Paylan, Ekoloji Komisyonundan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Naci Sönmez, Ekoloji Komisyonu Sözcüsü Menekşe Kızıldere, Van Milletvekili Muazzez Orhan ile PM üyeleri ve Van il yöneticileri, Erciş’te bulunan Hayvan ve Saman Pazarını ziyaret etti. Hayvancılıkla geçimini sağlayan insanlar, yem fiyatlarının çok pahalı olduğunu belirtirken, kendilerine kesilen usulsüz cezalardan da bahsetti. Hayvan ve Saman Pazarı emekçileri, girdi maliyetlerindeki yükseliş ve vatandaşların alım gücünün sıfıra inmesi nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini anlattı.

HDP heyeti, Erciş’teki Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odasına bağlı kahvehaneciler, berberler, terziler, bakkallar, lokantacılar, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Eğitim-Sen temsilciliğine de bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Şoförler Odası yönetimi, 8 yaş kuralının kayyım atanması sonrası Erciş’e özel bir uygulama olduğunu vurguladı. Van’daki pek çok iş grubu gibi geçimini şoförlük yaparak sağlayan vatandaşlar da ekonomik güvencesizlikten bahsederken, bir yıldır kontak çevirmeyen ve dolmuşlarını satmak zorunda kalan şoförler bulunduğunu belirtti.

KAHVECİLERDEN ORTAK İSYAN

Salgın başladığından bu yana yaklaşık 1 yıldır evine ekmek götüremeyen kahvehane esnafı, “Binlerce kişiyle spor salonlarında kongre yapanlar, kahvehaneleri kapatıyor! Sanki bu salgının tek sorumlusu esnaf” ifadelerini kullandı.

Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkan ve yöneticileri de Erciş’te 23 kurumsal market olduğunu ve bu marketlerin yerel üretici ve marketlere nefes aldırmadığını anlattı. Kurumsal marketlerin 4 milyon esnafı mağdur ettiğini belirten kooperatif temsilcileri, yüksek orandaki faizlere de dikkat çekti. Temsilciler, ortak sorunun, geri ödeme gücünün olmaması ve küçük esnafı koruyacak tedbirlerin alınmaması olduğunu söyledi.

ESNAF DÜKKANLARINI YENİDEN AÇAMAYACAK DURUMDA

Erciş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı, esnafın dükkanını açacak gücü kalmadığını hem sigortaya hem Bağkur’a güç yetiremediğini, bunlarda 6 puanlık indirimin tekrar yapılması gerektiğini söyledi.

Paylan, Sönmez, Kızıldere, Van Milletvekili Muazzez Orhan ile PM üyeleri ve Van il yönetiminden oluşan heyet, temasların ardından Zilan Deresine Zilan Katliamını anmak için karanfil bıraktı ve bir açıklama yaptı.

Ekoloji Komisyonu Sözcüsü Menekşe Kızıldere, “Zilan hepimiz için bir hafıza. Herkes Zilan’da neler yaşandığını biliyor. Zilan’da katledilenler arasında benim de ailem var. Biz bugün Zilan’a gidip anma yapamıyoruz. Zilan’daki hidroelektrik santral sadece Zilan’ın hafızasını silmiyor. Zilan bölgenin hayat suyu, oradaki tarımı hayvancılığı her şeyi etkiliyor. Hidroelektrik santralleri kapatılıp iptal edilmiş olmasına rağmen devlet bir cezalandırma politikası olarak orayı santral yaparak hizmete açıyor. Zilan’ı bir hafıza merkezi olması gerekirken cezalandırıyorlar” dedi. 

Heyet, kirlilik nedeniyle ekolojik risk altında olan Van Gölüne de gitti ve ardından Van Çevre ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği’ni ziyaret ederek bir toplantı gerçekleştirdi.

Her meslek grubunun şikâyet ve taleplerini dinleyen ve not alan HDP heyetleri, tüm sorunların parlamentoda dile getirileceğini ve çalışma yapılacağını ifade etti. AKP ve MHP’nin Saray’a, savaşa, yandaşa bütçe vermeyi tercih ettiğini belirten HDP heyeti üyeleri, tüm görüşmelerde bu zihniyetle mücadelenin Meclis başta olmak üzere tüm alanlarda süreceğinin sözünü verdi.