Helikopter vahşetini yazan gazetecilerin duruşması görüldü

Van'da köylülerin helikopterden atılmasını haberleştiren 5 gazetecinin yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Van'da 2 kişinin Türk askerleri tarafından helikopterden atılarak işkenceye maruz kalmasını haberleştirmeleri sonrası 9 Ekim 2020 tarihinde tutuklanan ve 2 Nisan’da tahliye edilen Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi, Gazeteci Nazan Sala ve tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zeynep Durgut hakkında açılan davanın 2’nci duruşması görüldü.
Van 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Adnan Bilen ve Cemil Uğur ile avukatlar katıldı. Diğer gazeteciler mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

 'GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARAN CEZALANDIRILIYOR'

Bilen, Türkiye'de sadece son 5 gün içerisinde 50'den fazla gazetecinin yargılandığına dikkati çekerek, gerçeği ortaya çıkaranların cezalandırıldığını kaydetti. Bilen, “Biz de gerçeği ortaya çıkarmak için ödenmesi gereken bir bedel varsa bunu ödeyeceğiz” dedi.
Gazeteci Cemil Uğur ise yapılan haberin hastane ve görgü tanıklarının beyanlarıyla ortaya çıkarılan bir gazetecilik örneği olduğunu kaydetti.  

Avukat Erselan Aktan, kamu yararının yüksek olduğu bir haber yapıldığını ve bunun asıl hedef kitlesinin mahkeme heyeti olduğunu ifade etti. Avukat Ekin Yeter, dosya kapsamında suç unsurunun bulunmadığını ve muhalif gazetecilerin tehdit altında olduğunu söyledi.

 21 EKİM'E ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, Gazeteci Durgut hakkındaki haftada 3 gün imza atma şartını kaldırarak, ayda bire indirdi. Mahkeme, Gazeteci Nazan Sala hakkında Ankara’da yürütülen soruşturma hakkında bilgi edinilmesi ve eksik hususların giderilmesi gerekçesiyle duruşmayı 21 Ekim’e erteledi.