HPG gerillası Hamit Kartal son yolculuğuna uğurlandı

Hakkari’de şehit düşen Hamit Kartal’ın cenazesi, çok sayıda kişinin katıldığı törenle Silvan’da toprağa verildi.

Hakkari’de Beytanê Yaylası'nda 15 Eylül’de çıkan çatışma sonucu yaşamını yitiren HPG gerillası Hamit Kartal'ın ailesi, DNA testi için Hakkari Cumhuriyet Savcılığına başvurdu. 16 Kasım'da savcılık tarafından aranan aileye cenazelerinin alınabileceği bildirildi. Kartal’ın ailesi aynı günün akşamı, cenazelerini almak için Amed’den Hakkari'ye doğru yola çıktı. 17 Kasım sabahı Hakkari Hastanesine Devletine ulaşan aile, burada 7 buçuk saatlik bekleyişin ardından cenazelerini alarak Amed’e geldi. Yol boyunca cenaze aracı onlarca polis ve asker noktasında durdurularak aile fertleri Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi.

Bitlis’teki askeri noktada durdurulan cenaze aracı, uzun bir süre bekletilirken, askerlerin, noktada durdurulmayan ve cenaze aracına eşlik eden aile fertlerinin bulunduğu 2 aracın geri dönmemeleri halinde cenazeyi bırakmayacaklarını söyledikleri kaydedildi. 2 aracın askeri noktaya geri gelmesiyle cenaze aracının geçişine izin verildi. Cenaze Silvan'ın kırsal Gökçetevek (Reşika) Mahallesi'ne gece saatlerinde ulaştı.

Gece saatlerinde düzenlenen törene Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Silvan ilçe yöneticileri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Demokratik İslam Kongresi (DİK), Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) yöneticileri ile aile bireyleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Kartal'ın cenazesi, dini vecibeler yerine getirilmesinin ardından köy mezarlığında toprağa verildi.