HPG: Heftanîn’de 1 kepçe imha edildi, operatörü cezalandırıldı

Gerillaların Heftanîn’de 8 Kasım’da gerçekleştirdiği eylemde 1 kepçe imha edilirken, 1 operatörü de cezalandırıldı.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“Cenga Xabur Devrimci Hamlesi çerçevesinde Heftanîn bölgesinde;

8 Kasım günü saat 10:20’de Geliyê Pisaxa’da bulunan Girê Hêliz yamaçlarında işgal amaçlı yol çalışması yürütmek isteyen işgalcilere ait kepçe aracı güçlerimiz tarafından sabotaj taktiğiyle vurulmuştur. Gerçekleştirilen eylemin sonucunda 1 kepçe aracı imha edilmiş, 1 kepçe operatörü cezalandırılmıştır.

SON MERMİLERİNE KADAR SAVAŞTILAR

2 Kasım 2021 tarihli açıklamamızda, 30 Ekim günü Heftanîn’de gerçekleştirilen ve 6 işgalcinin cezalandırıldığı kapsamlı eylem sırasında bir yoldaşımızın yaralandığını bilgisini paylaşmıştık. Çatışmalar sırasında fedaice düşman mevzilerinin üzerine giderek işgalcilere ağır darbeler vuran Çekdar yoldaşımız, ağır bir şekilde yaralanmıştır. Yaralı yoldaşımızı çatışma alanından çıkaran Numan yoldaşımız bir kademe geri çekilmiştir. Daha sonra yaşanan yoğun çatışmalar sırasında, Çekdar ve Numan yoldaşlarımız son mermilerine kadar işgalcilere karşı savaştıktan sonra şehadete ulaşmışlardır.

Yeni dönemin gerilla taktiklerinin güçlü bir şekilde uygulandığı bu kapsamlı eylemin başarıya ulaşmasında büyük çaba sahibi olan kahraman şehitlerimiz, araziye dayalı profesyonel gerilla tarzıyla işgalcilerin mevzilerini kısa sürede düşürerek, Apocu militan ruhla zaferin kazanılmasını sağlamışlardır.

Şehadete ulaşan yoldaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

 

Kod Adı: Çekdar Zilan
Adı Soyadı: Burhanettin Tasman
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Gülistan – Selahattin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Ekim 2021 / Heftanîn

 

Kod Adı: Numan Amed
Adı Soyadı: Said Öztürk
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Gülê – Ramazan
Şehadet Tarihi ve Yeri: 30 Ekim 2021 / Heftanîn

 

ÇEKDAR ZILAN

Çekdar yoldaşımız, halkımızın tarihinde onurlu direnişlere öncülük yapan Mêrdîn’de dünyaya gelmiş ve yurtsever bir ailede büyümüştür. Bulunduğu yurtsever çevreden dolayı erken yaşlarda Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanıma şansına sahip olmuştur. Üniversite okuduğu yıllarda sömürgeci TC devletinin Kürt gençlerini yozlaştırma ve asimile etme siyasetine tanıklık eden yoldaşımız, bulunduğu alanda gençlik çalışmalarına katılarak sömürgecilerin kirli siyasetine karşı mücadele etmeye başlamıştır. Halkımızın ve Kürt gençlerinin ancak Özgürlük Gerillası’nın yürüttüğü mücadeleyle zafere ulaşabileceği gerçeğini bilince çıkaran yoldaşımız, 2014 yılında gerilla saflarına katılmıştır. 7 yıl boyunca Heftanîn’de gerillacılık yapan Çekdar yoldaşımız, yetkin, fedakar, fedai bir gerilla olarak uzun süreli ve kesintisiz bir emeğin sahibi olmuştur. Yoldaşları arasında inanç ve kararlılığın sembolü olarak bilinen Çekdar yoldaşımız, yaşamda ve savaşta koşullar ne olursa olsun üstün bir başarıyla öncülük misyonunu yerine getirmiştir. Kısa sürede yetkin bir gerilla komutanı olan yoldaşımız, yeni dönemin gerilla taktiklerini üstün bir başarıyla uygulamış ve işgalcilere büyük darbeler vurulan birçok eylemde yer almıştır. Son katıldığı eylemde işgalcilerin mevzilerine girerek birçok işgalciyi cezalandırılan ve eylemin başarıyla tamamlanmasında büyük rol oynayan Çekdar yoldaşımız, ağır yaralanmasına rağmen son ana kadar savaşmaya devam etmiş ve son mermisine kadar işgalcilere karşı direnmiştir. Modern gerilla ruhunu her zaman yaşayan ve yoldaşlarına yansıtan Çekdar yoldaşımız, militan ruhuyla her zaman mücadelemizde yaşamaya devam edecektir.

 

NUMAN AMED

Numan yoldaşımız, Özgürlük Mücadelemiz’in toplumsal merkezi olan Amed’de dünyaya gelmiş ve yurtsever bir ailede büyümüştür. İşgalcilerin halkımıza karşı acımasızca uyguladığı saldırılar karşısında onurlu bir Kürt genci olarak 2014’te Özgürlük Gerillası’na katılan Numan yoldaşımız, mücadelenin nerede ve nasıl yürütülmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Birçok farklı alanda gerillacılık faaliyeti yürüten ve yetkinleşen Numan yoldaşımız, işgal saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemde Heftanîn bölgesine geçerek işgalcilere karşı amansız bir mücadele yürütmüştür. Kararlı duruşu ve emekçi kişiliğiyle yoldaşları arasında büyük saygı ve sevgi uyandıran Numan yoldaşımız, Önder APO çizgisinde mücadele etmeyi her zaman kendisine esas almıştır. İşgalcilere karşı öfkesini her zaman diri tutan yoldaşımız, zafer çizgisinde kesintisiz bir yürüyüşün sahibi olmuştur. Dönemin profesyonel gerilla taktiklerinde yetkinleşerek, kendisini geliştiren ve öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaşmayı esas alan Çekdar yoldaşımız, arkasında büyük bir mücadele mirası bırakmıştır. Heftanîn eyleminde büyük rol oynayan, düşman mevzilerinin üzerine giderek birçok işgalciyi cezalandıran Numan yoldaşımız, eylem sırasında ağır yaralanan Çekdar yoldaşımızı yalnız bırakmayarak çatışma alanından çıkarmış, sonrasında işgalcilerle yaşanan çatışmalar sırasında son mermisine kadar Çekdar yoldaşımızla birlikte savaşmış ve ölümsüzleşmiştir. Numan yoldaşımızın yoldaş sevgisiyle şekillenen fedai ruhu her zaman mücadelemizde yaşamaya devam edecektir.

Eylemleriyle düşmana son dönemlerin en ağır darbelerinden birini vurarak direniş tarihimize geçen Çekdar ve Numan yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”