HPG şehit düşen üç gerillayı andı

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), aralık 2016’da Medya Savunma Alanları’nda şehit düşen üç gerillayı andı.

HPG-BİM yaptığı yazılı açıklamada, “28 Aralık 2016 günü işgalci TC ordusunun Medya Savunma Alanları’na yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda son nefeslerine kadar kahramanca savaşarak özgürlük tutkularından ve zafere olan inançlarından taviz vermeyen Mazdek, Aram ve Botan yoldaşlarımız şehadete ulaştılar” dedi.

Açıklamada “Halkımızın onurluca yaşamı için soluksuz bir mücadele yürüten ve şehadete yürüyen bu değerli yoldaşlarımızı şehadet yıldönümlerinde saygıyla anıyor, “Özgür Önderlik, Özgür Kürdistan” hayallerini mutlaka gerçekleştireceğimizin sözünü yineliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Üç gerillanın kimlik bilgileri şöyle verildi:

Kod Adı: Mazdek Kurdistan
Adı Soyadı: Ramîn Zendpur
Doğum Yeri: Sine
Anne – Baba Adı: Şehnaz – Sediq
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Aralık 2016 / Medya Savunma Alanları

Kod Adı: Aram Rênas
Adı Soyadı: Nayif Elmas
Doğum Yeri: Mêrdîn
Anne – Baba Adı: Cemile – Mehmet Mahsum
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Aralık 2016 / Medya Savunma Alanları

Kod Adı: Botan Gever
Adı Soyadı: Hamza Salim
Doğum Yeri: Colemêrg
Anne – Baba Adı: Zümrüt – Tahir
Şehadet Tarihi ve Yeri: 28 Aralık 2016 / Medya Savunma Alanları

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Mazdek yoldaşımız, halkımızın yüzyıllardır süregelen kutsal direniş çizgisinin merkezlerinden olan Sine’de dünyaya gelmiş ve her zaman halkımızın özgürlüğü için yürütülen mücadeleye destek olan yurtsever bir ailede büyümüştür.

İşgalci devletlerin dört parça Kürdistan’da halkımıza karşı yürüttüğü inkar ve imha politikalarına doğrudan maruz kalan yoldaşımız, erken yaşlardan itibaren Rojhilatê Kurdistan’da mücadele saflarına katılmıştır. İşgalcilerin saldırılarına karşı mücadele çizgisini sürekli geliştiren yoldaşımız, 2012 yılında gerilla saflarına katılarak bütün varlığını Önder Apo çizgisinde yürüyen Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın zafer hedefini gerçekleştirmeye adamıştır. Birçok farklı alanda kalarak gerillacılık tecrübesini arttıran yoldaşımız, yeni dönem çizgisinin yetkin bir militanı ve komutanı olmuştur. Şengal’de DAİŞ çetelerinin halkımıza karşı geliştirdiği soykırım saldırıları sırasında silahını alarak yoldaşlarıyla birlikte halkımızı savunma savaşına katılan Mazdek yoldaşımız, insanlık düşmanı çetelere büyük darbeler vurulmasına öncülük etmiştir. Mazdek yoldaşımız hem savaşta hem yaşamda en ön safta yer almayı kendisine temel ilke haline getirmiştir. Mütevazi ve içten kişiliğiyle bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmış, emekçi kişiliğiyle her zaman ön plana çıkmıştır. Ulusal birlik ruhunu şahsında somutlaştıran yoldaşımız, Kürdistan’ın her karışında işgalcilere karşı savaşıp halkımızın özgürlük hayallerini hayata geçirmeyi yaşam amacı haline getirmiştir. Mazdek yoldaşımızın hedefleri ardından gelen yoldaşlarının hedefi olacak ve büyük bir zaferle taçlandırılacaktır.

Aram yoldaşımız, geliştirdiği serhildanlar ile adını Kürdistan tarihine yazdıran ve yurtseverlik duygularının her dönem güçlü olduğu Mêrdîn’de dünyaya gelmiş, mücadeleye katılımları olan yurtsever bir ailede büyümüştür. Erken yaşlardan itibaren Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni tanıyan ve yaşanan gelişmeleri takip eden yoldaşımız, aktif bir şekilde devrim saflarına katılmak için arayışlar içerisinde olmuştur. Halkımıza karşı geliştirilen saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde bir toplumun öz savunmasını örgütlemeden varlığını koruyup devam ettiremeyeceği gerçeğini bilince çıkaran yoldaşımız, 2014 yılında halkımızın yegane savunma gücü olan Kürdistan Özgürlük Gerillası saflarına katılmıştır. Özlemini duyduğu Kürdistan dağlarına geldiği ilk andan itibaren güçlü bir katılım sağlayan; kendisini hem ideolojik hem askeri alanda hızla geliştiren yoldaşımız, kısa sürede yetkin gerilla çizgisine ulaşmıştır. Bulunduğu her alanda yaşama güçlü bir şekilde katılan, kararlı ve istekli temposunu sürekli hale getiren yoldaşımız, bütün yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Önder Apo felsefesi temelinde gelişen Parti çizgisine ve şehitler gerçeğine sınırsız bir bağla bağlı olan yoldaşımız, halkımızın özgürlük özlemleri için tereddüt etmeden şehadete yürüyen yoldaşlarının zafer hedefini hayata geçirmek için güçlü bir pratik sergilemiştir. Aram yoldaşımız devrimci mücadele çizgisindeki kararlı yürüyüşü ile zafere yürüyen Kürdistan Özgürlük Gerillası’nın önünü aydınlatmaya devam edecektir.

Botan yoldaşımız, güçlü bir direniş geleneğine sahip ve yurtsever bilincin her zaman diri olduğu Colemêrg’de dünyaya gelmiştir. Yaşadığı çevrenin yurtsever olması nedeniyle Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni erken yaşlardan itibaren tanımaya başlayan yoldaşımız, işgalcilerin halkımıza yönelik inkar, asimilasyon ve imha saldırılarına doğrudan tanıklık etmiş ve işgalcilere karşı büyük bir öfke sahibi olmuştur. Özgürlük hedefine kilitlenen yoldaşımız, Önder Apo felsefesine yoğunlaştıkça halkımızın özgürlüğünün ancak keskin ve kararlı bir mücadeleyle sağlanacağı gerçeğini bilince çıkarmıştır. Kürdistan gerillasının kesintisiz mücadelesine katılarak halkımızın zafer yürüyüşünde öncü bir militan olma kararı alan yoldaşımız, işgal saldırıların yoğun bir şekilde tekrar başladığı 2015 yılında bu amacını gerçekleştirmek için yüzünü Kürdistan dağlarına dönmüştür. Genç yaşına rağmen gerilla yaşamına güçlü yoldaşlık çizgisi temelinde büyük bir heyecan ve istekle katılan yoldaşımız, kısa sürede büyük bir gelişim göstermiştir. İçten ve moral dolu katılımıyla bulunduğu her ortamda yoldaşlarının sevgi ve saygısını kazanmıştır. Önder Apo çizgisinin yaşamın her alanında hakim olması için sürekli çaba gösteren, öğrendiklerini yoldaşlarıyla paylaşarak onların gelişimden kendini sorumlu gören Botan yoldaşımız, öncü militanlığın gereklerini yerine getirmeyi her zaman kendisine esas almıştır. Kısa sürede mücadele yürüttüğü Zap alanında güçlü bir devrimci miras yaratan Botan yoldaşımız her zaman mücadelemizde yaşayacaktır.

Kahramanlık çizgisinde yürüttükleri mücadeleleriyle halkımızın zafer umutlarını ve özgürlük inançlarını diri tutmasını sağlayan Mazdek, Aram ve Botan yoldaşlarımızın başta değerli aileleri olmak üzere tüm yurtsever Kürdistan halkımıza başsağlığı diliyoruz.”